Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenští zdravotníci v době přibývajících pacientů žádají lidi, aby se očkovali

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Část slovenských zdravotníků v době zhoršující se epidemické situace požádala obyvatele země, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Ve veřejné výzvě dnes uvedli, že se nemocnice plní covidovými pacienti, kteří by v případě očkování nemuseli být hospitalizováni.

Slovensko se v EU řadí ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, zájem o vakcinaci však v zemi za nynější třetí vlny koronavirové infekce zatím výrazněji nestoupl.

"Denně se díváme do očí lidem, kteří nedokážou dýchat. Důvodem je hlavně to, že se pacienti nenechali očkovat. Mnoho z nich podceňovalo vážnost onemocnění covid-19 nebo se domnívali, že se s tímto virem nesetkají," napsali zdravotníci ve výzvě, kterou před novináři přečetl infektolog Peter Sabaka.

Ve slovenských nemocnicích bylo na konci minulého týdne přes 2100 pacientů s covidem-19, jde o největší počet od zhruba poloviny letošního dubna, kdy v zemi doznívala druhá silná vlna koronavirové infekce.

"Žádáme Vás, nechte se očkovat, Je mnoho důvodů obávat se těžkého průběhu covidu-19. Prosím, pomozte nám porazit covid-19," řekl Sabaka k výzvě, kterou zatím podpořilo přes 1300 zdravotníků.

"Žel, mezi oběti pandemie budou i ti, kteří se pro obsazenost nemocnic covidovými pacienty včas nedostanou k přiměřené zdravotní péči. Očkováním můžeme zabránit i nadbytečným úmrtím na jiné diagnózy," uvedl infektolog. Dodal, že v zemi přibývá nemocnic, které kvůli stoupajícímu počtu hospitalizovaných lidí s covidem-19 musejí odkládat plánované zákroky.

Iniciativu zdravotníků uvítal slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. "Situace v souvislosti s vývojem pandemie není dobrá. Věřím, že i tato výzva bude mít odezvu. Jedině očkování je to, co nás může vyvést z pandemie," řekl Lengvarský.

Vládní politici na Slovensku i prezidentka Zuzana Čaputová už dříve vybídli obyvatele k očkování. Opozice kampaň na podporu vakcinace naopak nepodpořila nebo očkování odmítá.

Slovensko nepřetržitě od 24. října zaznamenává dvouciferné přírůstky úmrtí na covid-19; za neděli přibylo 40 dalších zemřelých, což je nejvíce za jeden den od května.

V souvislosti se zhoršující se situací ohledně šíření koronavirové nákazy na Slovensku stoupá počet regionů, ve kterých platí nejpřísnější omezení podle národního protiepidemického systému. Od tohoto týdne je v nejvyšším stupni epidemického rizika už téměř polovina okresů. Vládní konzilium odborníků ještě minulý týden navrhlo další opatření včetně přísnějších omezení pro lidi, jež nejsou očkováni proti covidu-19.

Témata:  Slovensko očkování

Související

Aktuálně se děje

10:34

Syřané budoucnosti věří, analytici jsou opatrní. Po pádu Asada existuje několik scénářů

Syřané jsou vůči budoucnosti optimističtí a vidí naději. Analytici a politici ale připomínají povahu opozičních sil, které v zemi chtějí přebrat moc po vyhnaném prezidentovi Bašáru Asadovi. Syrská opozice je totiž značně nesourodá, což může dokonce vést k pokračování občanské války.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.