reklama

V zemi se ale mírně zvýšil výskyt infekce koronavirem, a to hlavně mezi neočkovanými osobami. K tomu přispělo i velké ohnisko mezi studenty, již trávili volno na Mallorce. Počet nakažených mezi nimi dnes vystoupal nad tisíc lidí, uvedla agentura AP.

"V současnosti pouze dva z 1000 nakažených covidem-19 umírají v souvislosti s nemocí," uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví. V předchozích měsících podle ministerstva dosahovala smrtnost dvou procent - z 1000 nakažených jich zemřelo 20. V nejhorší fázi epidemie, v březnu a dubnu loňského roku, smrtnost přesáhla deset procent. Kolem dvou procent činí smrtnost od začátku epidemie - nakazilo se 3,8 milionu lidí a zemřelo jich bezmála 81.000.

Výrazné zlepšení údajů odborníci připisují očkování, a to především seniorů a dalších rizikových skupin. První dávku vakcíny dostalo ve Španělsku 52 procent obyvatel, dokončené očkování proti covidu-19 má 35 procent populace, která čítá 47 milionů lidí.

Španělské ministerstvo zdravotnictví ale dnes varovalo, že zaznamenává růst šíření nákazy. Kumulovaný počet nových případů koronaviru za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel se během týdne zvýšil z 95 na 100. "Pozorujeme zvýšení přenosu mezi lidmi, kteří nejsou očkovaní," uvedl hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón.

Mezi příčinami, které minulý týden přispěly k růstu výskytu infekce, je velké ohnisko mezi studenty na Mallorce. Počet nakažených z této skupiny dnes stoupl na 1200, počet vytrasovaných studentů, které úřady poslaly do karantény, přesáhl pět tisíc. To znamená, že se nakazila každá čtvrtá osoba, kterou v souvislosti s ohniskem hygienici oslovili. Zhruba polovina nakažených pochází z Madridu. Drtivá většina středoškoláků má jen mírný průběh onemocnění a počet hospitalizovaných je nízký, úřady se ale obávají, že se nákaza může rozšířit mezi jejich rodinnými příslušníky.

reklama