"Přímá kritika od podřízených bude pravděpodobně narůstajícím problémem pro ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova," píše britský resort obrany.

Ministerstvo připomíná vyjádření generála Ivana Popova, který byl nedávno odvolán z postu velitele 58. kombinované armády, protože kritizoval neúčinnost ruského postupu na Ukrajině. "Popovova vyjádření upozorňují na velkou nespokojenost, kterou mnozí vojáci pravděpodobně vůči vedení armády přechovávají ,“ píše resort.

Popov podle CNN uvedl, že se objevila otázka nedostatečného nasazení protibateriových bojových jednotek a dělostřeleckých průzkumných stanic, což vedlo k úmrtí ruských vojáků. Podle generálmajora byly na nejvyšší úrovni položeny otázky, které ho dovedly k náhlé rezignaci.

"Naše armáda nedokázala prorazit přes ukrajinské jednotky, zrada ale přišla z vlastních řad. Armáda byla podlým a zrádným způsobem dekapitována v nejtěžších a nejnapjatějších okamžicích," uvedl Popov.

Vedení ruské armády dlouhodobě kritizoval i šéf ruské soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. V minulosti například požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

Prigožin byl ve sporu se Šojguem a Gerasimovem dlouhodobě, obviňoval je například ze sabotáže ruské armády a nekompetentnosti. Prigožin ruskému ministerstvu obrany dlouhodobě vyčítal, že jeho bojovníky u Bachmutu nepodporuje. Tvrdil, že skupina kvůli nedostatku munice utrpěli výrazně vyšší ztráty, než bylo nutné.

Mezi jednotkami ministerstva obrany se navíc podle něj začaly objevovat problémy s morálkou. "Dnes jedna z jednotek ministerstva obrany opustila své pozice a ponechala frontu bez ochrany," uvedl před několika týdny s tím, že šlo o 72. brigádu ministerstva obrany a nechráněný úsek fronty je téměř dva kilometry široký a sahá do hloubky 500 metrů.

"Problém je s lidmi, kteří vojáky řídí a dávají jim úkoly. Ryba smrdí od hlavy," řekl a označil rozkazy vydané "hloupými" veliteli za "zločinné" a "zrádné". Dodal, že Rusko nedokáže bránit svou vlastní zemi, a obvinil ruské generály ze snahy obelhat ruského prezidenta Vladimira Putina.