Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud EU podpořil EK ve sporu s Googlem kvůli Androidu, mírně snížil pokutu

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Aby zohlednil závažnost a délku jednání v této věci, rozhodl se snížit pokutu na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy Kč) z původních rekordních 4,34 miliardy eur. Vyplývá to z dnešního prohlášení soudu.

Google podle soudu uložil výrobcům mobilních zařízení s operačním systémem Android a provozovatelům mobilních sítí nezákonná omezení s cílem upevnit dominantní postavení svého vyhledávače. "Aby však Tribunál lépe zohlednil závažnost a délku trvání protiprávního jednání, považuje za vhodné uložit společnosti Google pokutu ve výši 4,125 miliard eur," uvedli soudci.

Komise firmu Google pokutovala v roce 2018 za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala.

Google dostal miliardové pokuty od Evropské unie za zneužívání svého postavení nebo omezování konkurence také v roce 2017 a 2019. Loni prohrál spor o pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou dostal od EK v červnu 2017.

Témata:  soudy Google

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.