reklama

Kauza se týká podezření, že Kočner v minulosti posílal z vazby instrukce ohledně případu padělání směnek, ve kterém byl letos v lednu spolu s bývalým ministrem hospodářství a někdejším ředitelem soukromé televize Markíza Pavolem Ruskem pravomocně odsouzen k vězení na 19 let. Prostřednictvím směnek chtěl Kočner vymoci peníze od Markízy, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF.

Okresní soud Bratislava I v případu motáků rozhodl, že nešlo o trestný čin. Podle něj samotný text na motácích nezakládá trestní odpovědnost obžalovaného. Za právní nesmysl označil původní obžalobu Kočnera z maření spravedlnosti a už dříve oznámil, že čin posoudí jako podezření z křivé výpovědi a křivé přísahy.

Proti Kočnerovi svědčil i někdejší šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS a bývalý novinář Peter Tóth. U soudu řekl, že od Kočnera prostřednictvím jeho advokáta dostával z vazby zmíněné motáky s různými instrukcemi. Tóth, který původně spolupracoval s Kočnerem, dříve vypovídal proti podnikateli i v případu, ve kterém Kočner čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Soud první instance v této kauze Kočnera obžaloby zprostil, verdikt ale slovenský nejvyšší soud letos v červnu zrušil.