Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud: Povinné očkování zdravotníků proti covidu v Německu platí

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se zákony. Dnes to konstatoval ústavní soud, který tak odmítl ústavní stížnost žádající zrušení očkovací povinnosti. Soud konstatoval, že nad ostatními právy převažuje zájem chránit zranitelné osoby před nákazou.

Dnes zveřejněný konečný verdikt uzavírá snahu odpůrců zákona nenutit zdravotníky k vakcinaci. Ústavní soud již v únoru ve zrychleném řízení prozatímně rozhodl, že zákon o povinném očkování až do konečného verdiktu platí.

Zákon, který německý parlament přijal loni v prosinci, vyžaduje, aby od 15. března byli zdravotníci, pečovatelé a záchranáři očkovaní, jinak nebudou moci profesi vykonávat. Dočasnou výjimku mají ti, kteří nemoc prodělali. Očkovat se nemusí také ti, kterým to jejich zdravotní stav neumožňuje.

Německá vláda kancléře Olafa Scholze chtěla původně zavést všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19, ve Spolkovém sněmu ale nedokázala najít dostatek hlasů, aby to prosadila. Proti byla i část vládních poslanců, především liberální svobodní demokraté.

Ve 83milionovém Německu bylo dosud plně očkováno 75,8 procenta lidí, posilující dávku má 59,6 procenta. U starších 60 let je základní proočkovanost 90,9 procenta, posilující dávku má 80 procent.

Témata:  Německo očkování

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy