Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud uznal Donalda Trumpa vinného ve všech 34 bodech obžaloby

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Porota newyorského soudu uznala ve čtvrtek exprezidenta USA Donalda Trumpa vinného ve všech 34 bodech obžaloby v případě uplácení výměnou za mlčenlivost a s tím souvisejícího padělání obchodních záznamů, informuje agentura Reuters.

Případ se týkal uplácení poroherečky Stormy Daniels (vlastním jménem Stephanie Cliffordové) výměnou za její mlčenlivost. Podle výpovědi pětačtyřicetileté herečky měla s Trumpem v roce 2006, kdy už byl ženatý se současnou manželkou Melanií, několikrát pohlavní styk. Před vítěznými prezidentskými volbami v roce 2016 jí zaplatili za to, aby o tom mlčela.

Exprezident byl také obviněn z padělání obchodních záznamů, když prostřednictvím svého bývalého právníka Michaela Cohena pornohořečce před volbami v roce 2016 vyplatil 130.000 dolarů. Trump obvinění popřel.

Agentura DPA konstatuje, že Trump je tak vůbec prvním bývalým prezidentem Spojených států, který byl odsouzen za trestný čin.

Trump ve čtvrtek po odsuzujícím verdiktu v případě uplácení za mlčenlivost as tím souvisejícího padělání obchodních záznamů prohlásil, že je " nevinný" . Proces zároveň označil za "ostudu" a prohlásil, že "skutečný verdikt bude 5. listopadu", když se ve Spojených státech budou konat prezidentské volby. 

Trump současně v reakci na verdikt poroty označil předsedajícího soudce newyorského soudu Juana Merchana za "zkorumpovaného" . Zároveň prohlásil, že bude "pokračovat v boji až do konce".

"Tohle ještě zdaleka není konec," uvedl předtím, než opustil soudní síň, aniž by odpovídal na otázky, uvádí stanice BBC.

Merchan po oznámení verdiktu poroty upřesnil, že trest pro Trumpa oznámí 11. července. Exprezidentovi USA hrozí několikaleté vězení, které však může být také podmíněné, případně pokuta. Merchan poděkoval porotě za to, že případu věnovali "takou pozornost, jakou si zasloužil".

Obhájce Trumpa Todd Blanche v noci na pátek uvedl, že jeho tým se v červenci odvolá vůči odsuzujícímu verdiktu. 

Blanche upřesnil, že jeho tým podá odvolání v červenci poté, co soudce Juan Merchan 11. července prohlásí pro Trumpa trest vyplývající z odsuzujícího rozsudku. Argumentovat bude mimo jiné zaujatostí poroty a nespravedlivým načasováním procesu, píše DPA.

Odsuzující verdikt poroty ve čtvrtek přivítal i Michael Cohen, bývalý osobní právník Trumpa, který v procesu vystupoval jako korunní svědek, píše agentura AFP.

Témata:  USA Donald Trump

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.