"Raketa explodovala uprostřed lidí," řekl starosta města Gilles Bourdouleix. Uvedl, že oběti stály s dalšími členy své rodiny zhruba 50 metrů od místa, kde byl ohňostroj odpálen. Plameny po výbuchu zachvátily okolní travnaté plochy, přihlížející se dali na útěk.

Podle francouzských médií byl chlapec na místě mrtev a jeho 24letá sestra později zemřela na infarkt. Jejich rodiče utrpěli šok, zatímco muž, kterého média popisují jako sestřina přítele, utrpěl vážné popáleniny.

Místní prokuratura zahájila vyšetřování kvůli podezření z neúmyslného zabití.

Cholet pořádal první ohňostroj na oslavu státního svátku dobytí Bastily po třech letech kvůli přestávce vynucené pandemií covidu-19. Ohňostroj vybuchl ve čtvrtek večer krátce po 23:00 na fotbalovém hřišti kousek od odpalovací rampy.

"Začalo to jako opravdu pěkný ohňostroj. Pak najednou k nám přiletěla raketa... a vybuchla v davu, čímž způsobila velké škody," řekla stanici BFMTV svědkyně, která se představila jako Manon. "Všichni vstali, křičeli a začali hasit plameny nohama nebo čímkoli, co jsme měli v rukou," dodala.

Podle státního zástupce Érica Bouillarda se zřejmě porouchala část pyrotechniky, což způsobilo, že jedna z beden explodovala a některé rakety okamžitě vybuchly.

Většina diváků sledovala dění dále na náměstí, ale ostatní se dívali z fotbalového hřiště. Starosta řekl, že orchestr hrál z pódia a že organizátoři neočekávali, že se lidé budou dívat z fotbalového hřiště. Společnost, která ohňostroj ve městě provozuje už léta, má podle něj dobrou pověst. Cholet si užíval večírek a lidé tančili "a skončilo to takhle strašně dramaticky", řekl starosta.