Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sousední Rakousko od příštího týdne otevře obchody, muzea či školy

Rakousko, ilustrační foto
Rakousko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rakousko od příštího týdne uvolní některá opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Otevřou se všechny obchody, kadeřnictví či muzea. Platit v nich ale budou přísná hygienická opatření. Zčásti se otevřou i školy, žáci se ale budou muset pravidelně testovat. Kvůli novým mutacím koronaviru se podle Kurze "výrazně zpřísní" režim na hranicích.

"Plošná uzávěra v Rakousku zafungovala," uvedl Kurz. Podle něj je proto možné začít "opatrně" uvolňovat. Za problém kancléř označil nové mutace koronaviru, které úspěch lockdownu "užírají".

Příští pondělí se budou moci otevřít všechny obchody, muzea, galerie, zoologické zahrady či kadeřnictví. Podmínkou pro vstup do obchodů bude respirátor FFP2, omezený bude také počet zákazníků na prodejnu. Třeba u kadeřnictví či kosmetických salonů bude nutné předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin.

Po prázdninách, které skončí v části spolkových zemí 8. února a v dalších o týden později, se budou moci do lavic vrátit žáci prvních stupňů základních škol. Starší žáci se budou ve školách střídat ve "směnném provozu". Novinkou bude povinné testování školáků dvakrát týdně. Bez otestování se žáci nebudou moc do školy vrátit a budou se muset dál účastnit distanční výuky.

Situaci chce rakouská vláda zhodnotit za dva týdny. Rozhodnout by pak mohla o dalším uvolnění opatření, ale i o zpřísnění.

Nadále v Rakousku platí zákaz vycházení od 20:00 do 06:00 a některá opatření se budou i zpřísňovat. Například pokuty za porušení protikoronavirových restrikcí budou napříště vyšší. "Výrazně" se podle Kurze zpřísní kvůli mutacím koronaviru také režim na hranicích, podrobnosti ale kancléř nesdělil.

Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se budou mimo jiné muset jednou týdně testovat lidé z okolních zemí, kteří dojíždí přes hranice do Rakouska za prací. Nová pravidla pro pendlery měla původně platit již ode dneška, vláda je ale nejspíš oznámí až v úterý.

Devítimilionové Rakousko dnes ohlásilo 1124 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. Aktivních případů je téměř 14.000. Od začátku epidemie testy v Rakousku odhalily 415.522 případů nákazy. Zemřelo 7778 infikovaných.

Rychlost očkování proti covidu-19 je podle Kurze závislá na dodávkách vakcíny. Do Velikonoc by podle vládního plánu měl dostat obě dávky vakcíny milion Rakušanů. Vláda se mimo jiné usnesla, že vakcínu firmy AstraZeneca bude přednostně dávat lidem mezi 18 a 64 lety. Seniory bude očkovat vakcínami firem Moderna a Pfizer/BioNTech.

Témata:  Rakousko Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy