Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko dodá Ukrajině rakety Patriot

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Ministryně potvrdila zprávu novin El País o takové dodávce. O možném poskytnutí odpalovacích, radarových a kontrolních jednotek mobilního protivzdušného systému Patriot se Roblesová nezmínila.

Rusko zintenzivnilo své letecké útoky na Ukrajinu, což přimělo vlády EU, aby poskytly Kyjevu více ochranných systémů, zejména ty země jako Řecko a Španělsko, které takové zbraně vlastní.

Řecko ve čtvrtek prohlásilo, že nebude schopno poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

V pátek El País s odkazem na neidentifikované vládní zdroje uvedl, že Španělsko vyloučilo dodání protiletadlových odpalovacích zařízení Patriot, ale ukrajinské armádě dodá rakety pro tento systém.

„Přesun malého počtu raket nastal poté, co ministerstvo obrany odmítlo předat Ukrajině baterii, kterou rozmístilo od roku 2013 na turecko-syrské hranici,“ uvedl deník.

Podle zprávy El País má tedy jít pouze o „menší počet“ raket v hodnotě více než milionu eur za kus. Španělsko má tři systémy Patriot, z nichž jeden je od roku 2015 v Turecku v rámci obrany NATO proti možným raketovým útokům ze Sýrie. Deník také potvrdil, že Španělsko má tři baterie protiletadlových systémů, které získalo z Německa v letech 2004 a 2014.

"Bude to velmi omezený počet, protože španělská válečná rezerva je asi 50 jednotek a interceptory jsou velmi drahé."

Roblesová v prohlášení poukázala na další podporu Madridu pro Ukrajinu. Španělsko jí zaslalo další tanky Leopard, léky, potřeby první pomoci a dělostřeleckou munici velkého kalibru. Připravuje také dodávky další munice, střelných zbraní, vozidel pro logistiku a pěchotu, protitankových zbraní, houfnic, radarových systémů a dálkově ovládaných zbraňových stanic na obranu proti dronům.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský nedávno vyzval NATO, aby poskytlo Ukrajině minimálně sedm systémů protivzdušné obrany typu Patriot, kvůli hrozbě ruských útoků. Řecko nemůže nabídnout takové systémy, ale Německo slíbilo jeden Patriot a vyzvalo ostatní spojence NATO k dodání dalších šesti.

Řecký premiér Mitsotakis vysvětlil, že tato rozhodnutí jsou citlivá, zejména kvůli vztahu s Tureckem. EU zvažuje poskytnutí více protivzdušné obrany Ukrajině, ale konkrétní závazky ohledně Patriotů zatím neučinila.

Spojené státy se chystají hostit virtuální mezinárodní dárcovské fórum pro Ukrajinu po tom, co Kongres schválil balíček pomoci ve výši 61 miliard dolarů.

Témata:  válka na Ukrajině Španělsko rakety Patriot

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy