Opatření, které se vztahuje na všechny domácnosti využívající regulované ceny bez ohledu na jejich příjem, bylo schváleno spolu s plánem vydat další tři miliardy eur (73,8 miliardy Kč) na pomoc sociálně slabým domácnostem.

Zvyšování cen plynu ve státem regulované části trhu se provádí čtvrtletně a nesmí překročit 15 procent. Cena, která se zde pohybuje kolem 0,06 eura (1,5 Kč) za jednu kilowatthodinu (kWh), je přibližně dvakrát až čtyřikrát nižší než na volném trhu, kde mohou poskytovatelé sazby kdykoli změnit.

"Rozšiřujeme výhody plynárenských tarifů poslední instance pro malé spotřebitele, ať už jde o malé a střední podniky nebo rodiny," řekla Riberová. Balíček, který dnes schválila španělská vláda, je součástí širšího plánu boje proti inflaci. Ceny energií narostly skokově. Po konci protipandemických opatřeních se oživila poptávka. Cena plynu se zvýšila po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Vláda rovněž schválila nový výhodný tarif na podporu 1,7 milionu rodin žijících v domech s ústředním topením. Tyto domácnosti musí mít do září 2023 instalovány individuální měřiče a nesmí spotřebovávat více, než je průměr za posledních pět let.