Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy dají Slovensku přes 200 milionů USD, hlavně na modernizaci armády

Slovensko, ilustrační fotografie.
Slovensko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Spojené státy schválily poskytnutí grantů Slovensku v celkové výši 205,8 milionu dolarů (5,2 miliardy Kč). Bratislava peníze použije hlavně na modernizaci armády. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Ze zmíněné částky hodlá Bratislava využít 200 milionů dolarů na nákup vojenské techniky, zbylé peníze jsou určeny například na projekty proti hybridním hrozbám.

"Dokážeme udělat další velký modernizační projekt. Peníze musíme použít na techniku, která je v používání ozbrojených sil USA," řekl Naď.

Slovensko v minulosti od Spojených států koupilo vojenské vrtulníky a čeká na dodávku nových amerických stíhaček F-16.

Bratislava v rámci modernizace zastaralé techniky své armády rozhodla také o nákupu radarů, stejně jako o nákupu kolových a pásových obrněných vozidel.

Témata:  USA Slovensko Slovenská armáda

Související

Aktuálně se děje

1. srpna 2026 18:35

Jana Paulová už se nehodlá omezovat. Večer to podle ní skončí

Dovolenou plnou slunce, dobré nálady a řeckých specialit si v současnosti užívá oblíbená česká herečka Jana Paulová. Na cestách ji doprovází její manžel Milan Svoboda, se kterým tvoří pár již více než půl století. Dvojice si i během společného pobytu vyrazila na romantickou večeři do restaurace s úchvatným výhledem na západ slunce nad mořem, čímž se umělkyně pochlubila svým příznivcům na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy