reklama

"Nevyhledáváme konflikt s Íránem. Nevyhledáváme eskalaci a není důvod k eskalaci nad rámec toho, co se stalo během posledních dnů," uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby pro televizní stanici MSNBC.

Spojené státy a Británie v noci na pátek a v sobotu zaútočily na cíle Husíů v Jemenu v reakci na opakované útoky těchto povstalců na lodě v Rudém moři. Jejich mluvčí to označil za agresi, která nezůstane nepotrestána.

Íránské ministerstvo zahraničních věcí americké a britské útoky vůči husím důrazně odsoudilo s tím, že vyvolají "nejistotu a nestabilitu" v regionu. Podle Teheránu šlo o jasné porušení suverenity a územní celistvosti Jemenu.

Prezident USA Joe Biden nálety USA a Británie označil za obrannou akci a dodal, že v případě potřeby "bez váhání" nařídí další vojenské operace. Údery měly podle něj demonstrovat, že USA a jejich spojenci nebudou tolerovat neustálé útoky povstalců v Rudém moři.

Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters.

Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.

V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.

V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.

Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.