Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy nevyhledávají konflikt s Íránem, tvrdí po útocích Kirby

John Kirby
John Kirby
Foto: YouTube @Телеканал Дождь

Spojené státy nevyhledávají konflikt s Íránem, přestože v noci na pátek a na sobotu uskutečnily údery proti Teheránům podporovaným jemenským povstalcům s cílem zastavit jejich útoky na obchodní lodě v Rudém moři.

"Nevyhledáváme konflikt s Íránem. Nevyhledáváme eskalaci a není důvod k eskalaci nad rámec toho, co se stalo během posledních dnů," uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby pro televizní stanici MSNBC.

Spojené státy a Británie v noci na pátek a v sobotu zaútočily na cíle Husíů v Jemenu v reakci na opakované útoky těchto povstalců na lodě v Rudém moři. Jejich mluvčí to označil za agresi, která nezůstane nepotrestána.

Íránské ministerstvo zahraničních věcí americké a britské útoky vůči husím důrazně odsoudilo s tím, že vyvolají "nejistotu a nestabilitu" v regionu. Podle Teheránu šlo o jasné porušení suverenity a územní celistvosti Jemenu.

Prezident USA Joe Biden nálety USA a Británie označil za obrannou akci a dodal, že v případě potřeby "bez váhání" nařídí další vojenské operace. Údery měly podle něj demonstrovat, že USA a jejich spojenci nebudou tolerovat neustálé útoky povstalců v Rudém moři.

Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters.

Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.

V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.

V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.

Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.

Témata:  USA Jemen Írán John Kirby

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.