Po izraelských náletech v Jemenu je zraněno nejméně 80 lidí
Při izraelských náletech, které v sobotu zasáhly jemenské přístavní město Hudajdá, bylo zraněno nejméně 80 lidí. Uvedl to server Wall Street Journal.
Při izraelských náletech, které v sobotu zasáhly jemenské přístavní město Hudajdá, bylo zraněno nejméně 80 lidí. Uvedl to server Wall Street Journal.
Jemenské přístavní město Hudajdá, které kontrolují povstalci, bylo v sobotu bombardováno. Místní ministerstvo zdravotnictví, které spravují Húsíové, hlásilo neurčitý počet obětí a zraněných.
Dvojici nákladních lodí u pobřeží Jemenu v sobotu v noci zasáhly střely. Oběti bezprostředně nehlásily, píše agentura DPA.
Američané hodlají pokračovat v úderech proti jemenským povstalcům, kteří za podpory Íránu ohrožují lodní dopravu v Rudém moři. Ve čtvrtek to řekl americký prezident Joe Biden, ačkoliv připustil, že dosavadní údery nezabránili Húsiům v pokračování útoků na obchodní lodě.
Americká armáda oznámila v neděli, že sestřelila řízenou raketu vystřelenou směrem k americkému torpédoborci z částí Jemenu, které jsou pod kontrolou husíjských povstalců.
Spojené státy nevyhledávají konflikt s Íránem, přestože v noci na pátek a na sobotu uskutečnily údery proti Teheránům podporovaným jemenským povstalcům s cílem zastavit jejich útoky na obchodní lodě v Rudém moři.
Spojené státy provedly v sobotu nad ránem další vojenský úder vůči radarové stanici v jemenském hlavním městě Saná, která ohrožovala mezinárodní lodní dopravu v Rudém moři.
V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.
Více než 80 lidí zahynulo a stovky dalších utrpěly zranění při tlačenici, která ve čtvrtek vypukla na charitativní akci ve válkou zmítaném Jemenu. Podle představitelů šíitského vzbouřeneckého hnutí jde o jednu z největších tragédií svého druhu za uplynulé desetiletí, uvedla agentura AP.
Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, které začne platit v sobotu. Oznámil to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Hans Grundberg. Dohoda podle něj zahrnuje otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami a zprovoznění letiště v Saná.
Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy, jemuž hrozí každou chvíli rozlomení. S odkazem na vyjádření nejmenovaného zdroje z organizace o tom informovala agentura AFP. Podle mezinárodních expertů představuje tanker riziko bezprecedentního znečištění v Rudém moři.
Bez obrovské finanční pomoci se situace v Jemenu rapidně zhorší, varoval náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Jak uvedl, mnohem více lidí bude umírat hlady, podlehne nemoci covid-19 nebo choleře a mnozí rovněž uvidí umírat své neočkované děti.
COVID-19 způsobuje v Jemenu katastrofu. Nasvědčují tomu mimo jiné počty mrtvých ve zdravotnickém středisku pro léčbu tohoto onemocnění Lékařů bez hranic v Adenu, což je jediné zařízení na jihu Jemenu, které se plně věnuje pacientům s touto nemocí. Země potřebuje urgentně mezinárodní pomoc.
Spojené státy během operace v Jemenu zabily vůdce tamní odnože teroristické sítě Al-Káida, Kásima Rimího. Informoval o tom americký prezident Donald Trump, který tím potvrdil předchozí spekulace o vůdcově smrti. Jemenští radikálové pod Rimího vedením se před několika dny přihlásili k prosincovému útoku na vojenskou základnu na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi.
Vysoce postavený činitel z americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky zasažených ropných zařízení v Saúdské Arábii nasvědčují tomu, že útok přišel z Íránu či Iráku, nikoliv z Jemenu. Odvolal se přitom na počet zásahů a jejich úhel.
Saúdskoarabská koalice dnes v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky.
Do Jemenu proudí mezinárodní humanitární pomoc za miliardy dolarů, a přesto miliony tamních obyvatel čelí hladu. Podle zjištění agentury AP se valná část pomoci k adresátům nedostane a je rozkradena.
Při náletu bezpilotního letounu v centrální části Jemenu zahynulo šest údajných členů teroristické sítě Al-Káida, uvedla agentura Reuters s odvoláním na jemenské bezpečnostní zdroje a místní obyvatele.
Jemenské vládní síly, které v zemi bojují s arabskou koalicí proti šíitským povstalcům, se přiblížily rudomořskému přístavu Hudajdá. Uvedla to dnes agentura Reuters. Boje se soustředí na oblasti kolem letiště, poblíž vjezdu východně od města a okolí univerzity, která leží čtyři kilometry od přístavu. Hudajdá patří k nejdůležitějším jemenským přístavům, většina dovozu proudí do země právě přes něj.
V uprchlickém táboře na severu Jemenu zemřela hlady sedmiletá dívka Amal Husajnová, jejíž fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times tento týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se humanitární krizi, způsobenou občanskou válkou. OSN už dlouho varuje před hladomorem, který podle ní hrozí až 14 milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel arabské země.
Zavražděný novinář Džamál Chášukdží chtěl zveřejnit informace o tom, že Saúdská Arábie v Jemenu použila chemické zbraně. Británie navíc věděla již tři týdny před Chášukdžího vraždou, že se Rijád chystal novináře unést. S odvoláním na tvrzení Chášukdžího blízkého přítele a zdroje v britských zpravodajských službách o tom informoval britský nedělník Sunday Express.
Rada OSN pro lidská práva dnes prodloužila mandát vyšetřovatelům, kteří se zabývají situací v Jemenu. Členové rady hlasovali v Ženevě v poměru 21 proti osmi hlasům pro zachování vyšetřovatelského týmu, jehož členové ve své minulé zprávě konstatovali, že v Jemenu dochází k válečným zločinům. Tamní konflikt mezi šíitskými povstalci a vládou trvá od roku 2014 a vyžádal si na 10.000 lidských životů.
Jemen je země plná protikladů. Země vnitřně rozervaná nejen intervencí ze zahraničí, ale sporý mezi kmeny a náboženským vyznáním. Již před zahájením války v roce 2015 to byla jedna z nejchudších zemí planety, která měla za sousedy jedny z nejbohatších zemí planety. Navíc položená na strategickém místě jedné z nejrušnějších námořních tepen planety. Podpora a postoj Západu k válce a ke koalici vedené Saúdskou Arábií je více než sporná a kontraproduktivní.
12:31
Český ministr průmyslu Jozef Síkela má v nové Evropské komisi zastávat post komisaře pro mezinárodní partnerství. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová to oznámila dnes na tiskové konferenci ve Štrasburku. Síkela bude zodpovědný za evropskou mezinárodní spolupráci a rozvojovou politiku, podporu koordinace mezi EU a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a za spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a lidských práv.
Zdroj: Libor Novák
Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách nastane částečné zatmění Měsíce. Bude sice jen malé, ale velmi dobře viditelné. Pro jeho pozorování budeme mít příznivé pozorovací podmínky – Měsíc bude zapadat až v době očima nepozorovatelné polostínové fáze zatmění, úkaz tedy uvidíme prakticky v celém jeho průběhu.