Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu zuří bitva o Aden. Arabská koalice zaútočila u prezidentského paláce

Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace
Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace "Pouštní štít" (Operation Desert Shield)
Foto: U.S. Air Force

Saúdskoarabská koalice dnes v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsíjským povstalcům. Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

"Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií," uvedli nejprve podle Reuters separatisté označující se zmíněnou zkratkou.

Rijád spolu s vyhlášením klidu zbraní, který vstoupil v platnost dnes o půlnoci SELČ, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

#Yemen #اليمنLatest Military Situation on #Aden #عدنSouthern forces captured Aden city from Hadi's forces.Now Saudis invited the Hadi's forces and Southerners to hold an urgent meeting in #Saudi Arabia.HD: https://t.co/0dOXItiIgQ pic.twitter.com/FDrq679Ibp

— IWN (@A7_Mirza) August 11, 2019

Koalice následně oznámila, že zaútočila na oblast, která představuje "přímé ohrožení" pro vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Místo nijak neupřesnila, nicméně podle zdrojů agentury Reuters byly terčem útoku jednotky separatistů v okolí prezidentského paláce v Adenu. Prezident Hádí se nyní nachází v Rijádu. "Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další...STC má stále šanci se stáhnout," uvedla saúdskoarabská koalice.

Při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu od středy zemřely více než dvě desítky lidí, včetně civilistů. Agentura AP uvádí až 70 obětí. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním "občanské války v občanské válce" na jihu země, uvedla agentura AFP.

Separatisté, které podporují Spojené arabské emiráty, mají o budoucnosti Jemenu odlišné představy než Hádího vláda. Dosud ale byli klíčovým členem koalice bojující od roku 2015 proti povstalcům z řad Húsíů.

Boje uvěznily obyvatele Adenu v jejich domech, kde mají často velmi omezené dodávky vody. Podle místních obyvatel střety v noci na dnešek částečně ustaly. Další člen arabské koalice, Spojené arabské emiráty, které ozbrojily a vycvičily tisíce separatistů, vyzvaly ke klidu. Rijád oznámil, že uspořádá krizovou schůzku, která by měla řešit současnou situaci v zemi. Hádího vláda již vyzvala představitele SAE, aby separatisty z jihu přestali podporovat.

Témata:  Saudi Arabia Army Jemen Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.