reklama

Centrální velení americké armády (CENTCOM) na sociální síti X uvedlo, že dne 14. ledna kolem 16:45 místního času byla z oblastí Jemenu ovládaných Íránem podporovanými husíjskými militanty odpálena řízená střela směrem k lodi USS Laboon, která operovala na jihu Rudého moře.

Americký stíhací letoun následně raketu sestřelil, přičemž podle CENTCOMu nebyly hlášeny žádné zranění ani škody.

Rudé moře je klíčovou trasou pro přepravu ropy a paliv. Od listopadu loňského roku husiové ohrožují mezinárodní námořní dopravu v této oblasti, zejména útoky na komerční plavidla s vazbami na Izrael, při nichž používají rakety a bezpilotní letadla.

Tato eskalace napětí souvisí s pokračující válkou mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Povstalci vyjádřili svou podporu Hamásu a oznámili, že budou útočit na lodě směřující do izraelských vod a přístavů.

Jako podmínku pro zastavení útoků požadují ukončení izraelské "agrese" v Pásmu Gazy a zvýšení humanitární pomoci do této palestinské enklávy.

V noci na 12. ledna provedly Spojené státy a Velká Británie rozsáhlé útoky na pozice povstalců. Cílem tohoto útoku bylo omezit schopnost povstalců útočit na lodě na námořní trase v Rudém moři.

Později agentura AFP informovala, s odvoláním na bezpečnostní zdroje, že raketa zasáhla přístavní město Hudajdá. Vojenský zdroj s propojením na povstalce uvedl, že útok byl namířen na místo, ze kterého povstalci odpálili raketu.

Husíové podnikají útoky na lodě v Rudém moři jako výraz podpory Palestincům. Tyto útoky začaly po vypuknutí konfliktu v pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás.