Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké námořnictvo přesunuje údernou skupinu válečných plavidel k Izraeli

USS Truxtun (DDG-103)
USS Truxtun (DDG-103)
Foto: U.S. NAVY

Americké námořnictvo přesunuje údernou skupinu válečných plavidel včetně letadlové lodě do východní části Středozemního moře do poblíž Izraele.

Podle ministra obrany Lloyda Austina míří úderná skupina letadlových lodí amerického námořnictva do východního Středozemního moře. Děje se tak v době, kdy se Izrael připravuje na rozsáhlou operaci proti Hamásu v Gaze.

USS Gerald R. Ford, letadlová loď s jaderným pohonem, plula na začátku tohoto týdne s italským námořnictvem. Dostala do blízkosti Izraele a doprovázet ji budou torpédoborce a křižníky s řízenými střelami, tedy dvě další třídy válečných lodí námořnictva.

USA také podnikají kroky k posílení své přítomnosti bojových letounů v regionu, včetně letek F-35, F-15, F-16 a A-10. V posledních měsících vyslaly několik těchto letadel na Blízký východ v reakci na agresi íránských sil v celém regionu, včetně Sýrie a Ománského zálivu.

Přítomnost úderné skupiny má podle CNN odstrašující efekt pro Hizballáh v Libanonu a další militantní skupiny, které by mohly útočit na Izrael. Americký prezident Joe Biden už v sobotu varoval, že "není vhodná doba, aby žádná strana nepřátelská Izraeli využívala těchto útoků k hledání výhod."

USS Gerald R. Ford je letadlová loď třídy Gerald R. Ford, která slouží jako hlavní loď amerického námořnictva. Jedná se o jednu z nejnovějších a nejvýkonnějších letadlových lodí na světě. Loď byla pojmenována po 38. prezidentovi Spojených států, Geraldovi R. Fordovi, který byl ve funkci prezidenta v letech 1974 až 1977.

USS Gerald R. Ford byla postavena společností Newport News Shipbuilding, což je jedna z předních loděnic v USA. Její stavba začala v roce 2009, a loď byla spuštěna na vodu v roce 2013. Poté následovala série testů a zkoušek, než byla oficiálně zařazena do služby v roce 2017. Jde o největší letadlovou loď světa.

Témata:  Izrael U.S. Navy

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.