reklama

Podle ministra obrany Lloyda Austina míří úderná skupina letadlových lodí amerického námořnictva do východního Středozemního moře. Děje se tak v době, kdy se Izrael připravuje na rozsáhlou operaci proti Hamásu v Gaze.

USS Gerald R. Ford, letadlová loď s jaderným pohonem, plula na začátku tohoto týdne s italským námořnictvem. Dostala do blízkosti Izraele a doprovázet ji budou torpédoborce a křižníky s řízenými střelami, tedy dvě další třídy válečných lodí námořnictva.

USA také podnikají kroky k posílení své přítomnosti bojových letounů v regionu, včetně letek F-35, F-15, F-16 a A-10. V posledních měsících vyslaly několik těchto letadel na Blízký východ v reakci na agresi íránských sil v celém regionu, včetně Sýrie a Ománského zálivu.

Přítomnost úderné skupiny má podle CNN odstrašující efekt pro Hizballáh v Libanonu a další militantní skupiny, které by mohly útočit na Izrael. Americký prezident Joe Biden už v sobotu varoval, že "není vhodná doba, aby žádná strana nepřátelská Izraeli využívala těchto útoků k hledání výhod."

USS Gerald R. Ford je letadlová loď třídy Gerald R. Ford, která slouží jako hlavní loď amerického námořnictva. Jedná se o jednu z nejnovějších a nejvýkonnějších letadlových lodí na světě. Loď byla pojmenována po 38. prezidentovi Spojených států, Geraldovi R. Fordovi, který byl ve funkci prezidenta v letech 1974 až 1977.

USS Gerald R. Ford byla postavena společností Newport News Shipbuilding, což je jedna z předních loděnic v USA. Její stavba začala v roce 2009, a loď byla spuštěna na vodu v roce 2013. Poté následovala série testů a zkoušek, než byla oficiálně zařazena do služby v roce 2017. Jde o největší letadlovou loď světa.