Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Británie zaútočily na pozice povstalců v Jemenu

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: defense.gov **www.defense.gov**

V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.

Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters s tím, že oficiální prohlášení má být zveřejněno brzy.

Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.

V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.

V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.

Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.

Jemenští povstalci v uplynulých týdnech podnikli opakované útoky na plavidla v Rudém moři a tvrdí, že to dělají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Předmětné útoky ohrožují klíčovou plavební trasu, kterou se přepravuje 12 procent světového obchodu. Situace donutila Spojené státy vytvořit v prosinci mnohonárodní námořní misi, která má chránit lodní dopravu v Rudém moři.

Síly Spojených států a Spojeného království sestřelily v úterý dvacet dronů a raket, které byly odpáleny jemenskými Husíji nad Rudým mořem. Londýn označil tento útok za nejrozsáhlejší ze strany povstalců podporovaných Íránem.

Informaci poskytla armáda USA, která ve spolupráci s britským torpédoborcem HMS Diamond provedla zákrok, při němž byly použity střelné zbraně a rakety Sea Viper. Uvedl to server SkyNews.

Tato akce následovala po předchozím varování od 12 zemí, včetně USA, ohledně důsledků pro Husíje, pokud neukončí útoky na komerční plavidla v strategické oblasti Rudého moře, kudy prochází 12 % světového obchodu.

Husíové tvrdí, že jejich cílem jsou plavidla spojená s Izraelem, což je v souladu s jejich podporou Palestinců v Gaze. Ústřední velení armády USA (CENTCOM) uvedlo, že povstalci provedli složitý útok s jednosměrnými útočnými drony íránské výroby a odpálili protiletadlové řízené střely a protiletadlovou balistickou raketu.

Útok měl svůj původ v oblastech Jemenu, které povstalci ovládají. Bojová letadla F/A-18, operující z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower, a tři americké torpédoborce, spolu s britským HMS Diamond, byly nasazeny k zastavení hrozící hrozby.

Témata:  U.S. ARMY Britská armáda Jemen

Související

Aktuálně se děje

9:34

Bere policie ohledy na usmíření? Případ Sebastiana a Miraie zatím nekončí

Zajímá orgány činné v trestním řízení, že se Sebastian a Mirai usmířili? Tuto otázku si nejspíš položil leckdo. Policie totiž od léta napadení druhého jmenovaného vyšetřuje. Podle posledních informací na tom nejnovější vývoj nic nezměnil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy