Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor, covid-19, cholera. Humanitární katastrofa v Jemenu se zhoršuje ještě víc

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bez obrovské finanční pomoci se situace v Jemenu rapidně zhorší, varoval náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Jak uvedl, mnohem více lidí bude umírat hlady, podlehne nemoci covid-19 nebo choleře a mnozí rovněž uvidí umírat své neočkované děti.

Podle Lowcocka, který ve středu vystoupil na uzavřeném jednání Rady bezpečnosti OSN, se koronavirus v Jemenu velmi rychle šíří a v souvislosti s nemocí umírá 25 procent potvrzených případů, což je "pětkrát více, než je celosvětový průměr".

"S kolabujícím zdravotním systémem víme o tom, že mnoho případů i úmrtí není nikde zaznamenáno," citovala Lowcocka agentura AP. "Ceny pohřbů v některých oblastech narostly až sedmkrát oproti cenám před několika měsíci," dodal.

Koronavirus podle Lowcocka způsobuje další utrpení v již nyní těžce zkoušené zemi zmítané válečným konfliktem. Vše má vliv i na ekonomiku země, která směřuje "k naprosté katastrofě". V této souvislosti zmínil narůstající oslabení jemenské měny, ale i nárůst ceny potravin o 10 až 20 procent za pouhé dva týdny.

OSN již na začátku června varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s nákazou koronavirem a na pomoc tisícům hladovějících dětí v Jemenu v případě, že nebude mít potřebné finance. Na nedávné dárcovské konferenci pro Jemen se státy zavázaly poskytnout pomoc ve výši 1,35 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun), která má sloužit k podpoře humanitárních programů v zemi. OSN ale žádala o částku 2,4 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), která měla pokrýt potřebné programy od června do prosince.

A dopad nedostatku financí je podle náměstka generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti již vidět. "Programy týkající se vody a hygieny, které dosud sloužily čtyřem milionům lidí, se začnou během příštích týdnů zavírat," uvedl Mark Lowcock. "Asi pět milionů dětí zůstane bez základního očkování a do srpna uzavřeme programy pomáhající podvyživeným," dodal.

Podle údajů OSN ohrožuje hladomor v Jemenu 10 milionů lidí a 80 procent z celkových 30 milionů obyvatel závisí na humanitární pomoci. V Jemenu už šestým rokem zuří občanská válka, která usmrtila více než 100.000 lidí a čtyři miliony vyhnala z domovů. Další tisíce lidí zemřely následkem cholery a podvýživy, která se týká především dětí. Země je rozdělená, vláda podporovaná koalicí vedenou Saúdskou Arábií má kontrolu převážně nad jihem země, šíitští povstalci ovládají sever a většinu větších měst včetně metropole Saná.

Ke stávajícím problémům se přitom nyní přidává ještě šíření koronaviru. Podle humanitárních pracovníků nejsou místní nemocnice, často bojující s nedostatkem elektřiny, ochranného vybavení i potřebných přístrojů, na šíření nákazy připraveny.

Témata:  Jemen humanitární krize OSN (Organizace spojených národů) koronavirus (coronavirus) COVID-19 hladomor

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 19:17

Ines zásadně ovlivní počasí v Evropě. Meteorologové řekli, co hrozí

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.