Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor, covid-19, cholera. Humanitární katastrofa v Jemenu se zhoršuje ještě víc

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bez obrovské finanční pomoci se situace v Jemenu rapidně zhorší, varoval náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Jak uvedl, mnohem více lidí bude umírat hlady, podlehne nemoci covid-19 nebo choleře a mnozí rovněž uvidí umírat své neočkované děti.

Podle Lowcocka, který ve středu vystoupil na uzavřeném jednání Rady bezpečnosti OSN, se koronavirus v Jemenu velmi rychle šíří a v souvislosti s nemocí umírá 25 procent potvrzených případů, což je "pětkrát více, než je celosvětový průměr".

"S kolabujícím zdravotním systémem víme o tom, že mnoho případů i úmrtí není nikde zaznamenáno," citovala Lowcocka agentura AP. "Ceny pohřbů v některých oblastech narostly až sedmkrát oproti cenám před několika měsíci," dodal.

Koronavirus podle Lowcocka způsobuje další utrpení v již nyní těžce zkoušené zemi zmítané válečným konfliktem. Vše má vliv i na ekonomiku země, která směřuje "k naprosté katastrofě". V této souvislosti zmínil narůstající oslabení jemenské měny, ale i nárůst ceny potravin o 10 až 20 procent za pouhé dva týdny.

OSN již na začátku června varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s nákazou koronavirem a na pomoc tisícům hladovějících dětí v Jemenu v případě, že nebude mít potřebné finance. Na nedávné dárcovské konferenci pro Jemen se státy zavázaly poskytnout pomoc ve výši 1,35 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun), která má sloužit k podpoře humanitárních programů v zemi. OSN ale žádala o částku 2,4 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), která měla pokrýt potřebné programy od června do prosince.

A dopad nedostatku financí je podle náměstka generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti již vidět. "Programy týkající se vody a hygieny, které dosud sloužily čtyřem milionům lidí, se začnou během příštích týdnů zavírat," uvedl Mark Lowcock. "Asi pět milionů dětí zůstane bez základního očkování a do srpna uzavřeme programy pomáhající podvyživeným," dodal.

Podle údajů OSN ohrožuje hladomor v Jemenu 10 milionů lidí a 80 procent z celkových 30 milionů obyvatel závisí na humanitární pomoci. V Jemenu už šestým rokem zuří občanská válka, která usmrtila více než 100.000 lidí a čtyři miliony vyhnala z domovů. Další tisíce lidí zemřely následkem cholery a podvýživy, která se týká především dětí. Země je rozdělená, vláda podporovaná koalicí vedenou Saúdskou Arábií má kontrolu převážně nad jihem země, šíitští povstalci ovládají sever a většinu větších měst včetně metropole Saná.

Ke stávajícím problémům se přitom nyní přidává ještě šíření koronaviru. Podle humanitárních pracovníků nejsou místní nemocnice, často bojující s nedostatkem elektřiny, ochranného vybavení i potřebných přístrojů, na šíření nákazy připraveny.

Témata:  Jemen humanitární krize OSN (Organizace spojených národů) koronavirus (coronavirus) COVID-19 hladomor

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy