Grundberg ve svém prohlášení uvedl, že příměří může být prodlouženo, budou-li s tím obě strany souhlasit.

V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda, za niž se roku 2015 postavila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tato koalice ohlásila jednostranné pozastavení vojenských operací už 30. března.

Jemenská vláda dnes oznámila, že souhlasí s příměřím, jak ho vyjednala OSN. Také Rijád s obsahem příměří navrženým OSN souhlasí. Názor Húsíů zatím znám není, uvádí Reuters.

Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.

Jemenská vláda dnes oznámila, že v rámci dohody s OSN dala příkaz k propuštění vězňů, k zprovoznění letiště v Saná a otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami.

Ve válce, která je považovaná za zástupný konflikt Íránu, který podporuje Húsíe, a Saúdské Arábie, zahynuly desítky tisíc lidí. Osmdesát procent z 29 milionů Jemenců se kvůli ní neobejde bez humanitární pomoci. Húsíové mají od roku 2014 v rukou hlavní město Saná, ale arabská koalice kontroluje vzdušný prostor na Jemenem a moře v jeho okolí. Uvalila na území ovládané šíity blokádu, což komplikuje zásobování základním zbožím i pohonnými hmotami.

Dohoda o příměří zahrnuje výměnu stovek vězňů včetně 16 Saúdských Arabů a tří Súdánců a také bratra jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který je v rukou šíitů do roku 2015. Znepřátelené strany v Jemenu si naposledy vězně vyměnily roku 2020. Šlo tehdy o 1000 lidí a výměna byla dohodnuta při mírových jednáních roku 2018.