K neštěstí došlo několik dní před muslimským svátkem íd al-fitr, kterým končí islámský posvátný měsíc ramadán. Tlačenice nastala v hlavním městě Saná v budově školy, kde se shromáždily stovky lidí.

"Nejméně 85 lidí přišlo o život a přes 322 dalších se zranilo. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti," uvedl bezpečnostní představitel. Zraněné převezli do blízkých nemocnic a osoby odpovědné za tragédii vzaly úřady do vazby. Zároveň byl vytvořen výbor pro vyšetřování této události.

Svědci tvrdí, že ozbrojení Húsíové začali střílet do vzduchu, aby dostali pod kontrolu dav. Zřejmě ale zasáhli elektrické vedení a nastal výbuch, který mezi lidmi vyvolal paniku.

Více než osm let trvající občanská válka v Jemenu způsobila situaci, kterou OSN označuje za jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě. Konflikt začal v roce 2014, kdy se Íránem podporovaní povstalečtí Húsíové zmocnili metropole Saná, což podnítilo koalici pod vedením Saúdské Arábie, aby následující rok vojensky zasáhla a podpořila mezinárodně uznanou vládu.

Jemen je nejchudší zemí Arabského poloostrova. Podle OSN žijí více než dvě třetiny obyvatelstva pod hranicí chudoby, a to včetně vládních zaměstnanců.

reklama