Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy začnou cvičit ukrajinské dělostřelce, dodávky zbraní pokračují

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua

Spojené státy začnou v nejbližších dnech cvičit ukrajinské dělostřelce. Do oblasti už byly dopraveny první zbraně z posledního balíčku vojenské pomoci, který Washington schválil minulý týden, uvedla dnes agentura AFP s odkazem na vysokého činitele ministerstva obrany. Podle Washingtonu Moskva již pociťuje sankce při výrobě zbraní a doplňování svých arzenálů.

"Čtyři letecké spoje ze Spojených států s různým vybavením přistály v oblasti včera (v neděli - pozn. ČTK)," řekl nejmenovaný představitel Pentagonu agentuře AFP. Další dodávka zbraní do pohraničí s Ukrajinou má dorazit v příštích 24 hodinách.

Spojené státy schválily nový balíček vojenské pomoci Ukrajině minulý týden. Jeho hodnota činí zhruba 800 milionů dolarů (17 miliard Kč) a počítá s dodáním dělostřeleckých systémů s municí, obrněných transportérů či helikoptér.

Američtí armádní instruktoři také začnou v nejbližších dnech cvičit ukrajinské dělostřelce. Ti od Spojených států dostanou americká děla M777. Určitou nevýhodou dodávky je odlišná ráže munice, než jakou obvykle používá ukrajinská armáda. V jejím případě jde o dělostřeleckou ráži 152 milimetrů, Spojené státy a další země NATO mají jednotnou ráži 155 milimetrů.

Sankce podle zástupce Pentagonu mají dopad na schopnost ruské armády doplňovat zásoby munice a zbraní. Mezinárodní sankce, které proti Rusku vyhlásil Washington a jeho spojenci, se vztahují i na polovodiče, jež se využívají například při výrobě naváděné munice. Právě tohoto typu zbraní se podle agentury AFP týkají problémy nejvíce.

Moskva dnes uvedla, že v okolí západoukrajinského města Lvova zničila řadu vojenských cílů, včetně skladů se zbraněmi dodanými Ukrajině ze zahraničí.

Témata:  USA Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

24. srpna 2026 20:09

Jak žije legendární fotbalista Antonín Panenka po smrti dcery?

Fotbalová legenda Antonín Panenka se zúčastnil slavnostního křtu knihy zaměřené na mistrovství světa ve fotbale, jejímž autorem je Zdeněk Pavlis. Panenka na akci vystupoval v roli jednoho z kmotrů nové publikace. Během události se setkal se svými bývalými spoluhráči a vyzkoušel si také kyslíkovou terapií.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy