"Čtyři letecké spoje ze Spojených států s různým vybavením přistály v oblasti včera (v neděli - pozn. ČTK)," řekl nejmenovaný představitel Pentagonu agentuře AFP. Další dodávka zbraní do pohraničí s Ukrajinou má dorazit v příštích 24 hodinách.

Spojené státy schválily nový balíček vojenské pomoci Ukrajině minulý týden. Jeho hodnota činí zhruba 800 milionů dolarů (17 miliard Kč) a počítá s dodáním dělostřeleckých systémů s municí, obrněných transportérů či helikoptér.

Američtí armádní instruktoři také začnou v nejbližších dnech cvičit ukrajinské dělostřelce. Ti od Spojených států dostanou americká děla M777. Určitou nevýhodou dodávky je odlišná ráže munice, než jakou obvykle používá ukrajinská armáda. V jejím případě jde o dělostřeleckou ráži 152 milimetrů, Spojené státy a další země NATO mají jednotnou ráži 155 milimetrů.

Sankce podle zástupce Pentagonu mají dopad na schopnost ruské armády doplňovat zásoby munice a zbraní. Mezinárodní sankce, které proti Rusku vyhlásil Washington a jeho spojenci, se vztahují i na polovodiče, jež se využívají například při výrobě naváděné munice. Právě tohoto typu zbraní se podle agentury AFP týkají problémy nejvíce.

Moskva dnes uvedla, že v okolí západoukrajinského města Lvova zničila řadu vojenských cílů, včetně skladů se zbraněmi dodanými Ukrajině ze zahraničí.