Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spravedlnost pro George! Protesty v USA gradují, národní garda mobilizuje

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Několik desítek amerických měst v pátek a v noci na dnešek zasáhly demonstrace kvůli násilné smrti černocha George Floyda. Starosta Minneapolisu, kde Floydovi v pondělí při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení.

Pentagon nařídil armádě, aby v Minneapolisu v případě nutnosti nasadila vojenskou policii, guvernér Minnesoty Tim Walz mezitím vyhlásil plnou mobilizaci národní gardy, což je poprvé od konce druhé světové války. V Detroitu zemřel jeden z protestujících, do davu někdo střílel z vozu. Nebyl to policista, uvedla dnes její mluvčí.

Zákaz vycházení byl v Minneapolis stanoven mezi 20:00 a 6:00 místního času (mezi 3:00 a 13:00 SELČ). Demonstranti ho však nedodržovali. Situace ve městě je stále "velmi nebezpečná", konstatoval na dnešní tiskové konferenci guvernér státu Minnesota Tim Walz. V noci na dnešek někdo ve městě střílel na policisty. Při incidentu ale nebyl nikdo zraněn.

Protesters have clashed with police in cities across the US over the killing of an unarmed black man George Floyd at the hands of officers in Minneapolishttps://t.co/7TszgqXOeu pic.twitter.com/uEtGsxOWdd

— BBC News (World) (@BBCWorld) May 30, 2020

Walz dnes prohlásil, že ani přes 500 členů národní gardy, kteří byli povoláni do souměstí Minneapolisu a hlavního minnesotského města Saint Paul, nemají úřady dostatek lidí, aby klid v ulicích udržely. "Nemůžeme lidi zatýkat, když se snažíme udržet pozice. Není nás dost," řekl.

Z tohoto důvodu se Walz nejprve rozhodl aktivovat dalších zhruba 1200 gardistů a řekl, že zvažuje federální nabídku Pentagonu vyslat do minnesotské metropolitní oblasti vojenskou policii. Ani to ale podle Walze, který v noci na neděli očekává další vlnu násilných protestů, nemusí stačit, ačkoli již nyní garda označuje současnou akci za svou největší policejní operaci v historii státu. Guvernér následně nařídil mobilizovat celou národní gardu Minnesoty.

More than 1,000 additional Citizen-Soldiers and Airmen are activating today. This is in addition to the 700 that were on duty as of late last night. This represents the largest domestic deployment in the Minnesota’s National Guard’s 164-year history. pic.twitter.com/aV9NOFv5uo

— MN National Guard (@MNNationalGuard) May 30, 2020

"Guvernér právě oznámil plnou mobilizaci minnesotské národní gardy poprvé od druhé světové války. Co to znamená? Znamená to, že všichni jdeme do toho," citovala televize CNN generála Jona Jensena, který minnesotské gardě velí.

Starostové Minneapolis a Saint Paul Jacob Frey a Melvin Carter tvrdí, že násilníci demonstrující v ulicích obou měst nejsou místní občané, ale do souměstí ve velkém přijíždějí. Carter podle CNN uvedl, že nikdo ze zadržených z uplynulé noci obyvatel města nebyl.

Vedle Minneapolis nabraly protesty násilnou podobu také v New Yorku, Detroitu, Washingtonu, Louisville Oaklandu nebo v Atlantě. V Atlantě byl na některých místech vyhlášen výjimečný stav. Demonstranti zde mimo jiné poškodili sídlo televize CNN.

Noční zákaz vycházení vyhlásilo kvůli násilným protestům také oregonské velkoměsto Portland. Starosta Ted Wheeler dnes na twitteru napsal, že rabování a zapalování budov, když jsou uvnitř lidé, není voláním po změně, ale hnusem. "A to vše uprostřed pandemie, kdy lidé přišli o všechno," napsal. Policejní hodina ve městě platí stejně jako v Minneapolisu, tedy od 20:00 do 6:00 místního času.

V newyorském obvodu Brooklyn dav zdemoloval několik policejních aut, neušetřil ani zaparkované vozy obyvatel, při střetech bylo lehce zraněno několik policistů. Policie v New Yorku zadržela asi 200 lidí.

Newyorských demonstrací se zůčastnila také Gwen Carrová, která byla matkou černocha Erica Garnera. Ten zemřel v roce 2014 při zatýkání bělošským policistou, který ale nebyl za incident stíhán. Carrová demonstrantům řekla, že netoleruje násilí, ale dokáže ho v nynější situaci pochopit.

Newyorský starosta Bill de Blasio vyzval nespokojence ke klidu a vybídl je, aby si naštvanost na úřady nevybíjeli na policistech, kteří jen dělají svou práci.

V Dallasu musela policie, po níž demonstranti házeli kameny, nasadit slzný plyn. Protestující blokovali silnice mimo jiné také v Los Angeles a v Oaklandu.

George Floyd zemřel poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista Derek Chauvin několik minut na krku. Chauvin byl v pátek zatčen a obviněn z vraždy, poprvé před soudem stane v pondělí. Hrozí mu až 25 let vězení. Kauce byla stanovena na půl milionu dolarů (přes 12 milionů Kč).

Témata:  demonstrace v USA zabití černochů americkými policisty USA policie USA

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 12:42

Senát posunul nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů k prezidentovi

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy