Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starmer sestavuje vládu. Finance poprvé vede žena, ministr zahraničí se zná s Obamou

Keir Starmer, předseda Labouristické strany
Keir Starmer, předseda Labouristické strany
Foto: Flickr/Keir Starmer

Nový britský premiér Keir Starmer začal hned po pátečním jmenování králem do funkce úřadovat a představil klíčové ministry svého kabinetu. O členech vlády informuje BBC či televize Sky News

Ministerstvo vnitra povede Yvette Cooperová, v čele resortu obrany stane John Healey. Média vyzdvihují i první ženu ve vedení ministerstva financí v historii Rachel Reevesovou. Ministryní spravedlnosti byla jmenována Shabana Mahmoodová.

Novým šéfem britské diplomacie je David Lammy, který se společně s novým ministrem obrany zavázal, že Británie bude pokračovat v podpoře Ukrajiny a naléhat na příměří v Pásmu Gazy. 

Lammy před volbami navštívil Spojené státy, kde má silné vazby na přední představitele Demokratické strany. Mimo jiné je přítelem Baracka Obamy. Agentura Reuters připomněla, že o Donaldu Trumpovi v roce 2018 řekl, že jde o "neonacistického sociopata, který nenávidí ženy". Během květnové návštěvy USA ovšem sdělil, že labouristé budou spolupracovat s jakýmkoliv vítězem amerických prezidentských voleb. 

Starmer se stal premiérem dnes po poledni na základě výsledků čtvrtečních voleb. "Naše země si rozhodně zvolila změnu a návrat politiky jako služby veřejnosti. A na úvod je dobré si říct, že veřejná služba je velká výsada," konstatoval v prvním projevu s tím, že jeho vláda bude ke každému přistupovat s respektem. 

"Pokud jste volili labouristy, ale především pokud jste je nevolili, tak vám přímo říkám, že moje vláda vám bude sloužit. Změnili jsme Labouristickou stranu, aby sloužila - a tak budeme vládnout," prohlásil nový premiér a doplnil, že stát bude mít přednost před stranou. Velká Británie podle něj potřebuje restart. Zdůraznil však, že na změnu potřebuje čas. 

Labouristé se vrací ke kormidlu po čtrnácti letech, kdy Velké Británii vládli konzervativci. Během volební noci ze čtvrtka na pátek bylo brzy jasné, že Labouristická strana dosáhne na pohodlnou parlamentní většinu. V brzkých pátečních odpoledních hodinách už byl znám vítěz ve všech obvodech s výjimkou dvou, přičemž labouristé obsadili 412 křesel. Zatímco konzervativci ztráceli pozice, posílili také liberální demokraté. 

Témata:  Keir Starmer (labouristi) Velká Británie

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy