Instrukce, které mají zabránit zahlcení londýnských letišť a ulic v centru města, kde budou v den pohřbu zřejmě statisíce lidí, se mohou u některých státníků setkat s nepochopením, poznamenal deník The Guardian. Podle něj si lze stěží představit, že by například americký prezident Joe Biden, kolem něhož se vždy pohybuje obrovské množství členů ochranky a dalšího doprovodu, jel na pohřeb autobusem.

Politici dostali skrze diplomatická zastoupení svých zemí informaci, že pozvání na pohřeb platí pouze pro konkrétní osobu a její doprovod - tedy pro manželku či partnerku nebo manžela/partnera. "Vláda lituje, že vzhledem k omezenému počtu míst nebudou moci být na státní pohřeb a doprovodné události vpuštěni další členové rodiny konkrétního hosta nebo jeho doprovod," citoval z dokumentu list The Guardian. Do katedrály se vejde zhruba 2000 lidí.

Obrovský logistický úkol, tedy jak včas a bezpečně přepravit státníky do Westminsterské katedrály, podle všeho vláda vyřeší tak, že politiky převezou z nejmenovaného místa na západě Londýna na pohřeb autobusy. Politici tak nebudou smět jet osobními vozy.

V předvečer pohřbu, tedy v neděli 18. září, uspořádá král Karel III. pro pozvané hosty recepci v Buckinghamském paláci, napsal server Politico. Zahraniční státníci pak budou mít možnost poklonit se rakvi s královnou v budově parlamentu. Po pohřbu bude státníky hostit ministr zahraničí James Cleverly.