Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stažení Ruska z Chersonu by pro Kyjev bylo pokrokem, shodli se Sunak a Zelenskyj

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Stažení ruských sil z okupovaného jihoukrajinského města Cherson by pro ukrajinskou armádu znamenalo významný pokrok. Shodli se na tom během telefonického rozhovoru britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, uvedla Sunakova kancelář.

Zelenskyj a Sunak se oba domnívají, že Ukrajina by měla být ohledně ruských prohlášení o stažení jednotek obezřetná, alespoň do té doby, dokud nad "městem opět nezavlaje ukrajinská vlajka," uvedl mluvčí britského premiéra.

Moskva, která letos v únoru vojensky napadla Ukrajinu, nařídila stažení vojáků z ukrajinského území na pravém břehu Dněpru ve středu odpoledne a dnes oznámila, že jednotky začaly s přesunem za řeku. Podle ukrajinských představitelů se ale může jednat o past, navíc zatím nelze přesun ruských vojáků potvrdit.

"Hovořili jsme o mnohostranné obranné pomoci pro Ukrajinu a podpoře při překonání zimního období. Také jsme se vyslovili pro pokračování 'obilné dohody'," napsal Zelenskyj na twitteru s odkazem na dohodu, která v létě i přes pokračující boje Ukrajině umožnila obnovit export obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Platnost dohody končí příští týden, ohledně možného prodloužení se mají v pátek v Ženevě setkat představitelé OSN a Ruska.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Rishi Sunak válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy