Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středozemní moře se vaří. Povrchová teplota vody dosahuje nového maxima

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Ve čtvrtek dosáhly teploty vody ve Středozemním moři nového historického maxima, překonávajícího rekord z loňského července, oznámili vědci ze Španělského institutu mořských věd (ICM).

Dne 11. srpna dosáhla denní střední povrchová teplota Středozemního moře 28,67 °C, blízko rekordní hodnotě 28,71 °C z 24. července 2023, uvedl Justino Martinez z Institutu de Ciencies del Mar a Katalánského výzkumného institutu pro správu moře. Předběžné údaje pro rok 2024 pocházejí ze satelitních dat Evropské observatoře Copernicus. 

„Ve Středozemním moři byl včera zaznamenán nový rekord maximální teploty mořské hladiny, kdy denní medián dosáhl 28,67 stupňů Celsia,“ uvedl Španělský institut mořských věd (ICM). Středomoří se tak potvrzuje jako jedno z nejvíce zasažených míst globálního oteplování. Píše web France24.

Předchozí maximum bylo 28,71 stupně, které bylo zaznamenáno na hladině Středozemního moře (také na úrovni denního mediánu) 24. července 2023.

Poslední dvě letní sezóny tam byly mimořádně horké a samotné moře je ještě teplejší než během extrémních letních veder v roce 2003, kdy denní medián mořské hladiny dosáhl 23. srpna 28,25 stupně, přičemž tento rekord zůstal dalších téměř 20 let.

Středomoří bylo dlouho považováno za jedno z hlavních center vlivů změny klimatu. Extrémně vysoké teploty ohrožují tamní podmořský svět, který čelí vážným následkům. V předchozích vlnách veder již došlo k vymření přibližně 50 druhů mořských živočichů, včetně korálů a měkkýšů.

Oceány absorbovaly 90 procent přebytečného tepla způsobeného lidskou činností od začátku průmyslové revoluce, přičemž toto teplo pochází především ze spalování fosilních paliv. Vědci varují, že přehřátí oceánů může negativně ovlivnit mořský život, včetně migrace a šíření invazních druhů, což ohrožuje rybí populace a tím i bezpečnost potravin v některých oblastech. Kromě toho teplejší oceány hůře absorbují oxid uhličitý, čímž se zhoršuje cyklus globálního oteplování.

Témata:  počasí moře

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy