reklama

Pravděpodobného pachatele policie podle tiskových agentur také podezírá, že zavraždil svou nevlastní sestru.

Policie již v sobotu dopadla pachatele, podrobnosti k útoku však nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie. V době útoku byly podle něj v mešitě pouze tři osoby. "Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu," prohlásil dnes Skjold.

Policie o několik hodin později informovala, že v domě podezřelého nalezla mrtvou ženu, která byla příbuznou zadrženého muže. Posléze upřesnila, že šlo o sedmnáctiletou nevlastní sestru předpokládaného útočníka z mešity, kterého podezírá z jejího zabití.

Mluvčí policie v Oslu popsal podezřelého jako Nora ve věku mezi 20 až 30 lety a dodal, že ho policie znala již před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s "kriminálním pozadím". Zdá se, že jednal sám. Při nočním výslechu odmítl vypovídat. Jeho obhájkyně Unni Friesová agentuře AFP řekla pouze to, že bude potřebovat mnohem více času, aby prostudovala spis a pohovořila si s klientem.

Podezřelý údajně před útokem zanechal na internetovém fóru poselství zmiňující "válku ras" a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou ověřit pravost tohoto příspěvku, ani s jistotou určit, kdo byl autorem, dodala AFP.

Mešita u Osla již dříve, v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu, zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

reklama