Z dosavadního vyšetřování podle policie nevyplývá, že by se útočník s oběťmi znal. U baru, kde se scházejí lidé jiné než heterosexuální orientace, zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let, 28letou ženu postřelil do nohy. Použil zbraň s laserovým zaměřováním, kterou měl v legální držbě jeho příbuzný; podle médií je vlastníkem zbraně otec střelce.

Střelec z místa zločinu uprchl do svého bydliště, ze kterého pak odešel. Sebevraždu pravděpodobně spáchal jinou zbraní; jeho tělo ve čtvrtek ráno našel svědek, který přivolali policii. Podle policejního viceprezidenta Branka Kišše policie ve spolupráci s civilní tajnou službou SIS zjistila totožnost útočníka tři a půl hodiny po útoku a byla mu na stopě.

Elitní prokurátor Daniel Lipšic na tiskové konferenci doplnil, že rodiče střelce neoznámili policii čin svého syna, byť o něm věděli. Syn zanechal doma dopis na rozloučenou a v minulosti trénoval střelbu na střelnici.

Podle slovenských médií útočník před střelbou zveřejnil na sociální síti například manifest proti Židům a komunitě LGBT+, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Dříve se fotil nejen u zmíněného baru, ale i u obytného domu, ve kterém bydlí slovenský premiér Eduard Heger. Právě na základě zmíněného manifestu a zkoumání dalších důkazů budou vyšetřovatelé zvažovat změnu právní kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.

Dav lidí přišel v Bratislavě uctít oběti střelby u gaybaru

Dav lidí dnes v Bratislavě uctil oběti středeční střelby, při které 19letý mladík u gaybaru zastřelil dva muže a jednu ženu postřelil. Pietní akce u baru Tepláreň (Teplárna) a následného průvodu na shromáždění za odsouzení nenávisti vůči komunitě LGBT+ se zúčastnili také prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a další politici. Podle listu Sme se v centru metropole sešlo nejméně 20.000 lidí. Motivem činu byla podle policie nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Čaputová se v projevu omluvila LGBT+ komunitě za to, že společnost nedokázala ochránit jejich blízké.

Účastníci akce odpoledne zaplnili ulici, která vede od historického centra Bratislavy kolem zmíněného baru k Bratislavskému hradu a budově parlamentu. Na místě tragédie mnoho lidí zapalovalo svíčky a kladlo květiny. Následně se vydali na nedaleké náměstí na shromáždění. Podobné akce byly svolány i do dalších měst na Slovensku a také v České republice.

"Promiňte, mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se nemůžou na Slovensku cítit bezpečně. Mrzí mě, že jako lidé z komunity LGBTI se stále cítíte na Slovensku nepřijati. Patříte sem, jste pro naši společnost hodnotní," řekla Čaputová v projevu na shromáždění.

Místopředseda Evropského parlamentu (EP) Michal Šimečka z pódia ohlásil iniciativu, aby se EP zabýval zmíněným zločinem a vyzval slovenské úřady, aby zamezily projevům nenávisti vůči LGBT+ menšině.

Majitel baru Tepláreň Roman Samotný zase řekl, že oběti střelby se provinily jen tím, že se narodily jako LGBT+. "Kam jsme se to jako země dostali? Nenávist je normou. Vulgárnost je každodenní součástí našich slovníků," řekl.

Prezidentský palác vyvěsil na znamení úcty k obětem střelby a jako symbol solidarity s komunitou LGBT+ duhovou vlajku, symbol sexuálních menšin.

Iniciativa Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace, označila střelbu se dvěma mrtvými za skutek, který nemá v dějinách komunity obdoby .

Zmíněná pietní akce, následný průvod a shromáždění ve slovenské metropoli jsou patrně největšími svého druhu od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v roce 2018.