Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba v Bratislavě bude vyšetřována jako čin z nenávisti, možná jako terorismus

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Středeční vražda dvou lidí u gaybaru v Bratislavě bude vyšetřována jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci obětí, nelze ovšem vyloučit ani změnu kvalifikace skutku na teroristický trestný čin. Novinářům to dnes řekl šéf elitní policejní složky Ľubomír Daňko. Potvrdil, že 19letý střelec byl nalezen mrtev, pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Z dosavadního vyšetřování podle policie nevyplývá, že by se útočník s oběťmi znal. U baru, kde se scházejí lidé jiné než heterosexuální orientace, zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let, 28letou ženu postřelil do nohy. Použil zbraň s laserovým zaměřováním, kterou měl v legální držbě jeho příbuzný; podle médií je vlastníkem zbraně otec střelce.

Střelec z místa zločinu uprchl do svého bydliště, ze kterého pak odešel. Sebevraždu pravděpodobně spáchal jinou zbraní; jeho tělo ve čtvrtek ráno našel svědek, který přivolali policii. Podle policejního viceprezidenta Branka Kišše policie ve spolupráci s civilní tajnou službou SIS zjistila totožnost útočníka tři a půl hodiny po útoku a byla mu na stopě.

Elitní prokurátor Daniel Lipšic na tiskové konferenci doplnil, že rodiče střelce neoznámili policii čin svého syna, byť o něm věděli. Syn zanechal doma dopis na rozloučenou a v minulosti trénoval střelbu na střelnici.

Podle slovenských médií útočník před střelbou zveřejnil na sociální síti například manifest proti Židům a komunitě LGBT+, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Dříve se fotil nejen u zmíněného baru, ale i u obytného domu, ve kterém bydlí slovenský premiér Eduard Heger. Právě na základě zmíněného manifestu a zkoumání dalších důkazů budou vyšetřovatelé zvažovat změnu právní kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.

Dav lidí přišel v Bratislavě uctít oběti střelby u gaybaru

Dav lidí dnes v Bratislavě uctil oběti středeční střelby, při které 19letý mladík u gaybaru zastřelil dva muže a jednu ženu postřelil. Pietní akce u baru Tepláreň (Teplárna) a následného průvodu na shromáždění za odsouzení nenávisti vůči komunitě LGBT+ se zúčastnili také prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a další politici. Podle listu Sme se v centru metropole sešlo nejméně 20.000 lidí. Motivem činu byla podle policie nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Čaputová se v projevu omluvila LGBT+ komunitě za to, že společnost nedokázala ochránit jejich blízké.

Účastníci akce odpoledne zaplnili ulici, která vede od historického centra Bratislavy kolem zmíněného baru k Bratislavskému hradu a budově parlamentu. Na místě tragédie mnoho lidí zapalovalo svíčky a kladlo květiny. Následně se vydali na nedaleké náměstí na shromáždění. Podobné akce byly svolány i do dalších měst na Slovensku a také v České republice.

"Promiňte, mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se nemůžou na Slovensku cítit bezpečně. Mrzí mě, že jako lidé z komunity LGBTI se stále cítíte na Slovensku nepřijati. Patříte sem, jste pro naši společnost hodnotní," řekla Čaputová v projevu na shromáždění.

Místopředseda Evropského parlamentu (EP) Michal Šimečka z pódia ohlásil iniciativu, aby se EP zabýval zmíněným zločinem a vyzval slovenské úřady, aby zamezily projevům nenávisti vůči LGBT+ menšině.

Majitel baru Tepláreň Roman Samotný zase řekl, že oběti střelby se provinily jen tím, že se narodily jako LGBT+. "Kam jsme se to jako země dostali? Nenávist je normou. Vulgárnost je každodenní součástí našich slovníků," řekl.

Prezidentský palác vyvěsil na znamení úcty k obětem střelby a jako symbol solidarity s komunitou LGBT+ duhovou vlajku, symbol sexuálních menšin.

Iniciativa Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace, označila střelbu se dvěma mrtvými za skutek, který nemá v dějinách komunity obdoby .

Zmíněná pietní akce, následný průvod a shromáždění ve slovenské metropoli jsou patrně největšími svého druhu od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v roce 2018.

Témata:  Slovensko policie SR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.