reklama

"Oči celého světa se upřou na Spojené království - zejména na Skotsko - s tím, jak se lídři setkají, aby mluvili o výzvách klimatické změny," uvedla královna ohledně klimatické konference OSN (COP26). Britská panovnice se summitu zúčastní. Její rodina včetně syna prince Charlese a vnuka prince Williama je dlouhodobě aktivní v otázkách ochrany životního prostředí a klimatu, připomíná Reuters.

"Skotský parlament má, stejně jako všechny parlamenty, klíčovou roli pomoci vytvářet lepší, zdravější budoucnost pro nás pro všechny, a zapojit lidi, které reprezentuje, zejména ty mladé," uvedla královna.

Pětadevadesátiletá královna, která část roku tráví ve svém skotském sídle, před poslanci zavzpomínala i na dobu, kterou ve Skotsku prožila se svým manželem princem Philipem, jež letos v dubnu zemřel. "Už dříve jsem mluvila o své hluboké a přetrvávající náklonnosti k této úžasné zemi a mnoha šťastných vzpomínkách, které jsme zde s princem Philipem zažili," řekla Alžběta II.

Ačkoliv by panovnice měla ohledně otázky skotské nezávislosti zůstat veřejně nestranná, její vřelá slova vůči Skotsku jsou některými médii vykládaná jako součást snahy přesvědčit Skoty, aby zůstali součástí Spojeného království. Tou je Skotsko více než 300 let. Od roku 1999 má vlastní parlament a administrativu, které jsou zodpovědné za velkou část domácí politiky.

reklama