Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět útok na Fica odsoudil. Zelenskyj varuje před normalizací násilí

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Na atentát na slovenského premiéra Roberta Fica zareagovali i světoví politici. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že násilí by se nemělo stávat normou.

"Důrazně odsuzujeme tento akt násilí vůči předsedovi vlády našeho sousedního partnerského státu. Mělo by se vynaložit veškeré úsilí, aby se zajistilo, že se násilí nestane normou v žádné zemi, formě nebo sféře," napsal Zelenskyj na síti X.

"Jsem hluboce šokován z útoku na mého přítele Roberta Fica," uvedl na sociálních sítích maďarský premiér Viktor Orbán. "Modlíme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu i jeho zemi!“ dodal.

Polský prezident i premiér zveřejnili také zareagovali na střelbu na Fica. Mateusz Morawiecki a Donald Tusk prohlásili, že na slovenského premiéra myslí v těchto těžkých chvílích.

"Otřesná zpráva o pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Roberte, myslím na tebe," uvedl polský prezident. "Šokující zpráva ze Slovenska. Roberte, myslím na tebe v těchto velmi těžkých chvílích," dodal polský premiér. 

Ke střelbě došlo po středečním jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Fico utrpěl průstřel břicha a ruky a byl vrtulníkem převezen do Banské Bystrice.

Přítomní policisté zpacifikovali a zadrželi střelce. Následně obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

Témata:  Robert Fico Slovensko Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 5:00

Počasí se příští týden ochladí. Vrátí se noční mrazy, místy hrozí sníh

Začátek příštího pracovního týdne přinese do Česka citelné ochlazení a návrat sychravého počasí. Po víkendu, který ještě místy nabízí jarní teploty, se musíme připravit na převážně zataženou oblohu, častý déšť a ve vyšších polohách dokonce i na sněhové vločky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Péter Magyar (TISZA)

Komentář

Přivede Magyar Maďarsko do eurozóny? Trhy naznačují odpověď

Trhy o tom zatím rozhodně přesvědčeny nejsou. Výnos maďarských dluhopisů sice po jeho volebním triumfu citelně klesl. I tak se však rozdíl ve výnosu (spread) desetiletých maďarských a desetiletých slovenských dluhopisů drží o něco výše než v průměru v letech 2018 a 2019. A to eurové Slovensko rozhodně rozpočtově nehospodaří nikterak ukázkově.