Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin v dubnu mírně klesly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento. V dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů.

Ceny zůstávají poblíž maxim také kvůli obavám o letošní sklizeň ve Spojených státech amerických, další nárůst ale mírní větší dodávky z Indie, vyšší než očekávaný vývoz z Ruska a mírný pokles celosvětové poptávky v důsledku vysokých cen.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v dubnu klesl na 158,5 bodu z revidovaných 159,7 bodu v březnu. Původně FAO březnovou hodnotu stanovila na 159,3 bodu.

"Malé snížení indexu je vítanou úlevou, zejména pro země s nízkými příjmy, ale ceny potravin zůstávají stále blízko svých nedávných maxim, což odráží přetrvávající napjatost trhu a představuje výzvu pro globální potravinovou bezpečnost pro ty nejzranitelnější,“ řekl hlavní ekonom FAO Máximo Torero Cullen. Přestože se meziměsíčně snížil, byl dubnový index o 29,8 procenta vyšší než o rok dříve.

Index cen obilovin v dubnu klesl o 0,7 procenta po březnovém 17procentním nárůstu. Zatímco ceny kukuřice klesly o tři procenta, ceny pšenice se o 0,2 procenta zvýšily. Index cen rostlinných olejů FAO v dubnu klesl o 5,7 procenta, ceny cukru vzrostly o 3,3 procenta, index cen masa se zvýšil o 2,2 procenta a index mléčných výrobků stoupl o 0,9 procenta.

V samostatném odhadu nabídky a poptávky po obilí FAO mírně snížila projekci světové produkce pšenice v roce 2022 na 782 milionů tun ze 784 milionů udávaných minulý měsíc. Ve výhledu zohlednila očekávané snížení sklizené plochy na Ukrajině o 20 procent a předpokládaný pokles produkce v Maroku kvůli suchu.

FAO v březnu varovala, že ceny potravin a krmiv mohou v důsledku konfliktu na Ukrajině vzrůst až o 20 procent, což zvyšuje riziko podvýživy. Rusové podle FAO utrácejí za potraviny 40 procent svého disponibilního příjmu, což je dvakrát více než před invazí na Ukrajinu.

Témata:  ceny potravin obchody

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.