Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová pak prodloužila do úterní půlnoci celostátní uzávěru. Za novým rozmachem nákazy v obou zemích stojí nakažlivější varianta koronaviru zvaná delta.

Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová řekla, že k tvrdším opatřením přistupuje kvůli počtům nově infikovaných, které rostou i po dvou měsících restrikcí. Vládní nařízení přitom mnoho Australanů podle úřadů porušuje.

Berejiklianová oznámila za pátek 644 nově zaznamenaných infekcí, většinu z nich v Sydney. Jedná se o mírný pokles oproti čtvrtečním 681 novým případům, což byl tamní nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V minulých sedmi dnech tam počet nově nakažených neklesl pod 400 za den.

Ve 12 oblastech kolem Sydney, které jsou epicentrem nynějšího šíření nákazy, začne od pondělí platit noční zákaz vycházení mezi devátou večer a pátou ranní. Policie přitom dostala nové pravomoci, aby mohla dodržování restrikcí vynucovat. Lidé, kteří se budou bez řádného důvodu pohybovat v nejvíce zasažených oblastech, dostanou nejen pokutu, ale rovnou také nařízenou 14denní karanténu.

Austrálii se dařilo držet pandemii v zemi pod kontrolou, nyní se však potýká s šířením varianty delta. V zemi navíc poměrně pomalu pokračuje očkovací kampaň, plně naočkovaných je tam 28 procent osob starších 16 let.

Novozélandská premiérka Ardernová dnes prodloužila tento týden vyhlášenou celostátní uzávěru až do středy. Šíření nákazy se podle ní prokázalo již i v jiných městech než v Aucklandu, kde se nedávno objevily první případy po řadě měsíců. Úřady zaznamenaly v pátek 11 nově infikovaných, tři z nich v metropoli Wellingtonu.

Ardernová zaujala v boji proti nákaze tvrdý postoj a při prvních náznacích komunitního přenosu vyhlašovala tvrdé uzávěry a zavírala hranice země. Tento přístup slavil úspěch, jelikož Nový Zéland od února až donedávna neregistroval žádné nové případy.

V zemi se však nyní šíří nakažlivější varianta delta a úřady začínají čelit kritice kvůli pomalému tempu očkování. Plně imunizovaných je asi 19 procent tamní populace. V poslední době tam navíc rostou ceny potravin a zboží, jelikož se místní ekonomika tradičně spoléhá na příliv sezónních pracovníků, kteří za nynějších okolností nemohli vstoupit do země.