"Chci říci ještě jednou: Rusko je zde navždy. O tom nesmí být nejmenších pochyb. Žádný návrat do minulosti nebude," prohlásil Turčak po schůzce s novým oblastním náčelníkem Vladimirem Saldem. Ten ještě jako Volodymyr Saldo býval svého času chersonským starostou a ukrajinským poslancem, než jej Rusové dosadili do čela okupované oblasti.

Saldův zástupce Kirill Stremousov podle agentury TASS přislíbil, že všichni obyvatelé Chersonské oblasti získají právo na ruské občanství. "Budeme se maximálně integrovat do Ruské federace. Všichni občané na území Chersonské oblasti budou mít právo na ruské občanství, na ruský pas," prohlásil podle místní prokremelské televize.

Turčak také uvedl, že v předvečer 9. května, který Rusko slaví jako den vítězství sovětské armády nad nacistickým Německem, dostanou všichni váleční veteráni v Chersonské oblasti dárky a také peněžité prémie od ruského prezidenta. Jednotné Rusko otevře v Chersonu humanitární centrum, které pomůže s dodávkami potravin, léků a dalšího nezbytného zboží. Hodlá také pomoci při vývozu obilí z Chersonské oblasti.

"Budeme pomáhat, tak jako pomáháme (separatistické) Doněcké a Luhanské lidové republice. V nejbližší době dorazí dobrovolníci z Jednotného Ruska," prohlásil.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února na rozkaz prezidenta Vladimira Putina, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Putin tehdy tvrdil, že Rusko nemá v úmyslu okupovat ukrajinské území.

Ruská propaganda vnímala ruskojazyčný Cherson jako proruské město, ale jeho obyvatelé k údivu ruských vojáků pravidelně proti okupaci demonstrovali. Ukrajinští představitelé nyní tvrdí, že ruští okupanti se snaží vyvíjet vliv na místní obyvatele podle scénáře vyzkoušeného při anexi Krymu, tedy včetně únosů, věznění a mučení přívrženců Ukrajiny.