reklama

Tchaj-wan v minulém roce navštívila i McCarthyho demokratická předchůdkyně Nancy Pelosiová. Její návštěva byla zdrojem napětí na mezinárodním poli, jelikož až do posledních hodin nebylo jasné, zda na ostrov skutečně zamíří. Od návštěvy ji důrazně zrazovala Čína, která ostrov s demokratickou vládou považuje za svoji provincii a usiluje o sjednocení s ním. Varuje také, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, vojensky proti němu zasáhne.

Pro Spojené státy je Tchaj-wan naopak významným partnerem. Vývoz čipů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem za sebou vzrostl a země má vedoucí postavení v globálním odvětví polovodičů klíčových pro mnoho moderních technologií. Tchajwanský technologický gigant Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) má na světovém trhu výroby polovodičů více než poloviční podíl a v americké Arizoně plánuje postavit první závod na výrobu pokročilých čipů v USA.

USA nemají povinnost vojensky bránit Tchaj-wan v případě napadení. Existuje však zákon, který USA zavazuje poskytnout Tchaj-wanu prostředky k vlastní obraně a prezident Biden loni poznamenal, že Spojené státy by Tchaj-wan "vojensky" bránily. USA nicméně proklamují, že uznávají politiku jedné Číny a Tchaj-wan neuznávají jako suverénní stát, stejně jako například Česká republika, což Biden zdůraznil po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v listopadu 2022.

Po cestě Pelosiové na Tchaj-wan se čínsko-americké vztahy zhoršily. Čína v reakci na ni uspořádala rozsáhlé cvičení v okolí ostrova a periodicky pokračuje v narušování vzdušné obranné zóny země desítkami vojenských letounů. Tchaj-wan od roku 2024 prodlouží kvůli rostoucí hrozbě ze strany Číny povinnou vojenskou službu ze čtyř měsíců na jeden rok.

Sedmapadesátiletý republikán McCarthy již dříve oznámil, že ustanoví zvláštní výbor pro Čínu a je podporovatelem rozvoje americko-tchajwanských vztahů, včetně smluv o dodávkách zbraní. K dnešní zprávě Reuters o plánované návštěvě šéfa Sněmovny reprezentantů se zástupci Číny zatím nevyjádřili.

Návštěvu Tchaj-wanu v roce 2023 plánuje i předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s doprovodem českých podnikatelů.