Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř dvě třetiny pacientů s dlouhým covidem jsou ženy, tvrdí studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ženy tvoří téměř dvě třetiny pacientů, kteří trpí dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi v návaznosti na onemocnění covidem-19. Informoval o tom server Independent s odvoláním na studii, která se uskutečnila v několika zemích. Podle vědců by odlišná imunitní reakce na nemoc mohla být způsobena rozdíly mezi pohlavími.

Extrémní únava, ztráta čichu, dušnost a bolesti svalů patří k nejčastěji uváděným příznakům takzvaného dlouhého covidu, který postihuje zhruba šest procent lidí, co se nakazili koronavirem. Podle britských zdravotnických úřadů se většina lidí s těmito problémy plně uzdraví po 12 týdnech, ale někteří pociťují příznaky déle.

Až 63 procent lidí s dlouhým covidem tvoří ženy, zjistila nejnovější studie vědců z Washingtonské univerzity v Seattlu. Výzkumníci modelovali zjištění na 1,2 milionu lidí ve věku od čtyř do 66 let z 22 zemí, kteří měli v letech 2020 a 2021 symptomatický průběh onemocnění covid-19 a prodělali ho v nejhorších vlnách epidemie.

U lidí, kteří byli hospitalizováni, přetrvávaly příznaky až devět měsíců. Lidé, kteří během onemocnění nevyžadovali pomoc lékařů, měli dlouhý covid v průměru čtyři měsíce.

Není jasné, proč jsou k dlouhému covidu náchylnější ženy. Nedávný výzkum publikovaný v odborném časopise American Journal of Managed Care však naznačil, že rozdíly mezi pohlavími by mohly vysvětlovat odlišné imunitní reakce.

Dřívější výzkum, zveřejněný v časopise Nature Medicine, zjistil, že na seznam dlouhodobých příznaků covidu přibyla ztráta vlasů a erektilní dysfunkce. Jiné studie odhalily, že vyšší riziko dlouhého covidu mají ženy, mladší lidé a jedinci z černošských, rasově smíšených nebo jiných etnických skupin.

Určení osob, které mají dlouhotrvající příznaky covidu, může politikům a úřadům pomoci "zajistit odpovídající přístup ke službám, které povedou lidi k uzdravení, návratu na pracoviště nebo do školy a k obnovení jejich duševního zdraví a společenského života", uvedli vědci.

Zpráva analyzovala údaje z výzkumů koronaviru prováděných mimo jiné v USA, Rakousku, Německu, Íránu, Itálii, Nizozemsku, na Faerských ostrovech, ve Švédsku, Švýcarsku a Rusku. Vědci do výzkumu zahrnuli i data ze 44 dalších studií a statistiky z lékařských záznamů.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 15:10

Londýnem se proháněli splašené vojenské koně

Centrem Londýna se ve středu prohánělo několik splašených koní, uprchli britské vojenské jednotce Household Cavalry. Zranění při tom utrpělo pět lidí, čtyři odvezli do nemocnice.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy