Britský statistický úřad (ONS) dnes zveřejnil údaje, ze kterých vyplývá, že tato změna pravidel vedla k dramatickému poklesů infikovaných, kteří se vyhýbají kontaktu s ostatními lidmi.

Pouze 53 procent lidí, kteří byli v období od 17. do 26. března pozitivně testováni, uvedlo, že se plně řídili doporučeními pro vlastní izolaci. To je méně než 80 procent v únoru, kdy byla karanténa nařízená a za její porušení hrozila pokuta ve výši až 4000 liber (přes 117.000 korun).

Odborníci se domnívají, že uvolnění pravidel izolace přispělo k tomu, že počet infekcí dosáhl minulý měsíc rekordních hodnot, což vyvolalo silný tlak na nemocnice. Odhadovali, že v posledním březnovém týdnu mělo covid-19 téměř pět milionů lidí, což je nejvyšší počet od začátku pandemie.

Podle expertů se zdá, že nárůst počtu nakažených již dosáhl vrcholu a počet infekcí i hospitalizací klesá. V současné době je v britských nemocnicích 18.490 pacientů s covidem-19, což je méně než před čtrnácti dny, kdy jich bylo 20.509.

Vláda aktualizovala pokyny ke karanténě 1. dubna, kdy zrušila bezplatné testy pro širokou veřejnost. Testy zdarma zůstaly pouze pro zaměstnance anglické zdravotní služby NHS a rizikové pacienty. Podle nynějších doporučení by lidé s příznaky covidu-19 nebo ti, kterým vyšel pozitivní test, měli zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi, dokud se nebudou cítit lépe, minimálně však pět dní. Na test již chodit nemusí.

Poslední průzkum ONS byl proveden před zrušením bezplatných testů. Vyplynulo z něj, že ochota dodržovat doporučení ohledně izolace v domácnosti je nejnižší mezi mladými dospělými. Přibližně 48 procent osob ve věku 18 až 34 let zůstalo doma alespoň pět dní, zatímco u osob starších 55 let to bylo 56 procent. Nejčastějšími důvody pro opuštění domova byl odpočinek venku a cvičení.

Průzkum také odhalil, že pouze 55 procent lidí, kteří opustili svůj domov, když měli příznaky covidu-19, si pokaždé nasadilo roušku, což je méně než 66 procent v únoru.

Ústřední vláda v Londýně určuje opatření proti šíření covidu-19 pouze pro Anglii. Ve Skotsku, Walesu a Irsku určují vlastní, a mnohdy přísnější, nařízení proti šíření koronavirové infekce regionální vlády.