reklama

Prezident Trump se pokusil o puč tím, že lidi pobláznil svým lhaním, řekl Schwarzenegger v projevu zveřejněném na twitteru. "Prezident Trump je zkrachovalým vůdcem. Do dějin vstoupí jako nejhorší prezident všech dob," dodal.

Bývalá hvězda akčních filmů současně vyjádřila přesvědčení, že Spojené státy tyto temné okamžiky překonají a vyjdou z nich silnější, protože "teď chápeme, co můžeme ztratit". Pokud bude nadcházející prezident Joe Biden úspěšný, "bude úspěšný i národ", dodal Schwarzenegger, který patří stejně jako Trump k Republikánské straně.

Rodák z Rakouska v projevu zmínil paralely mezi útokem na Kapitol ve Washingtonu a Křišťálovou nocí - protižidovským pogromem v nacistickém Německu z roku 1938, který označil jako Noc rozbitých skel. "Středa byla dnem rozbitých skel zde v USA," řekl.

Středeční zasedání obou komor amerického zákonodárného sboru, který měl potvrdit vítězství Trumpova volebního soka Joea Bidena, narušili Trumpovi příznivci. V reakci na prezidentova slova o volebních podvodech, pro něž Trump nepředložil důkazy, vtrhli do sídla Kongresu a ničili a kradli tamní vybavení. Při střetech zemřelo pět lidí, desítky jich utrpěly zranění.

Podle Schwarzeneggera dav rozbil nejen okna budovy Kongresu, ale i "ideje, které jsme považovali za samozřejmé. Pošlapali principy, na nichž byla tato země založena."

Přesto je Schwarzenegger podle svých slov optimistou. V dnešním rozhovoru s německým nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že výdrž je to, co na Americe odjakživa obdivoval. "Vždy, když si už myslíš, že je konec, Američané znovu povstanou. Jako fénix z popela," dodal Schwarzenegger, který se do USA přistěhoval v 60. letech.