reklama

Khanova rodina pochází z Pákistánu, on sám se narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Právě v tomto městě a v nedalekém Staffordu dnes policie provedla domovní prohlídky.

Khan byl podmínečně propuštěn na svobodu loni v prosinci a podle britských médií měl elektronický náramek. Podmínky stanovené pro pobyt na svobodě beze zbytku plnil, uvedl dnes na tiskové konferenci policejní velitel Neil Basu, který má na starosti protiteroristické operace.

Khan spáchal útok nožem v pátek odpoledne na mostě London Bridge. Předtím se poblíž účastnil konference jako člen převýchovného programu pro vězně nazvaného Learning Together, podporovaného Cambridgeskou univerzitou. Na konferenci byly desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů.

Agentura Reuters napsala, že Khan byl odsouzen v roce 2012 spolu s dalšími extremisty, kteří plánovali útoky na londýnskou burzu či Westminsterské opatství. Na ručně napsaném seznamu jejich cílů byl podle britských médií i nynější premiér Boris Johnson, který byl tehdy londýnským starostou. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida.

Soudce původně udělil Khanovi takzvaný trest na neurčitou dobu, který znamenal, že delikvent má po uplynutí určené lhůty osmi let strávené za mřížemi předstoupit před zvláštní komisi, která určí, zda je nadále nebezpečný pro společnost, a rozhodne o dalším postupu. Tresty na neurčitou dobu ale byly v roce 2012 zrušeny po intervenci Evropského soudu pro lidská práva, a u odvolacího soudu pak Khan dostal v roce 2013 trest odnětí svobody na 16 let. To znamenalo, že po uplynutí osmi let může požádat o podmínečné propuštění, což loni s úspěchem učinil.

Při pátečním útoku zranil Khan nožem pět lidí, dva z nich zemřeli. Jednou z obětí byl podle britských médií mladý absolvent kriminologie na univerzitě v Cambridge Jack Merrit. Byl jedním ze studentů, kteří pomáhali vytvářet rehabilitační program pro vězně Learning Together, do něhož byl zapojen i Khan. Druhou obětí útoku je žena, jejíž jméno dosud nebylo zveřejněno.

Jeden ze tří lidí, kteří útok se zraněními přežili, byl od pátku v nemocnici kritickém stavu. Dnes se podle lékařů jeho stav zlepšil a je stabilizovaný.

Premiér Johnson už v pátek oznámil, že do ulic bude nasazeno více policistů z preventivních důvodů. Ministerský předseda se také vyslovil pro přísnější tresty pro teroristy. "Je chybou umožnit vážným a násilným zločincům předčasné propuštění z vězení a je velmi důležité, abychom tento zvyk opustili a abychom prosazovali odpovídající tresty pro nebezpečné zločince, zejména pro teroristy," řekl Johnson.

Johnsonova Konzervativní strana dnes kvůli útoku pozastavila kampaň před parlamentními volbami, které se konají 12. prosince. Totéž udělali i opoziční labouristé.

Agentura Reuters připomněla, že Británie začátkem listopadu po pěti letech snížila stupeň rizika ohrožení terorismem z druhého nejvyššího, "vážného", na třetí stupeň, podle něhož je toto nebezpečí "značné". Tento stupeň na pětiúrovňové škále znamená, že hrozba atentátu "je pravděpodobná", předtím byla "vysoce pravděpodobná", uvedla agentura Reuters.

reklama