reklama

Thajsko dnes potvrdilo nákazu omikronem u 35letého amerického občana, který 29. listopadu přicestoval do země ze Španělska, kde rok žil. Pacient má lehké příznaky. Thajský úřad pro kontrolu nemocí uvedl, že Thajsko se stalo 47. zemí světa, kde byl omikron prokázán.

Krátce předtím ohlásil první dva případy omikronu také Nepál. Infikovaným je 66letý cizí státní příslušník, který přicestoval do země letecky 19. listopadu, a 71letý člověk, který byl s cizincem v kontaktu.

V Indii počet případů nákazy omikronem vzrostl přes víkend na 21. Nejvíce - devět - jich registruje západní stát Rádžasthán, osm jich má Maháráštra, dva Karnátaka, jeden Gudžarát a jeden případ odhalili také v Dillí. Většina infekcí omikronem byla zjištěna u lidí, kteří se nedávno vrátili ze zahraničí, podle lékařů se ale varianta šíří již i mezi místní populací.

Po téměř dvou letech výuky na dálku, zapříčiněné epidemií covidu-19, se dnes ve filipínské metropoli Manile vrátila do lavic část žáků. Filipínská vláda v listopadu zkušebně otevřela stovku škol v nejméně postižených regionech a dnes k nim přidala 28 v hlavním městě. Všechny školy v zemi slibuje otevřít v lednu. Zatím ale ve třídách smí být pouze 15 žáků, kteří musí mít nasazené roušky a sedět v lavicích oddělených od sebe ochrannými stěnami z plexiskla.

Filipíny zavedly kvůli covidu jednu z nejpřísnějších karantén na světě, po celou dobu pandemie nechaly uzavřené školy a v nejpostiženějších oblastech, včetně metropole Manily, nesměly děti, mládež a senioři nad 65 let více než rok vycházet ze svých domovů.

Ve vietnamské metropoli Hanoji je ode dneška umožněna prezenční výuka studentům vyšších gymnázií. Před vstupem do školy je žákům měřena teplota, povinné jsou roušky a podle agentury AP také setrvání ve třídě po celou dobu vyučování. Vietnam uzavřel školy v květnu, když v zemi začal růst počet případů nákazy koronavirem, který vedl k zatím nejhorší vlně epidemie v zemi, uvedla agentura AP.