Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

The Guardian: Čína po víkendových protestech zavádí cenzuru na mimořádné úrovni

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí (VPN), které umožňují přístup na sociální sítě a zahraniční zpravodajské servery, které jsou jinak v zemi zakázané. Deník The Guardian dnes napsal, že je to nejvyšší stupeň cenzury spuštěný v rámci nouzové reakce na protesty zaměřené mimo jiné proti přísným koronavirovým opatřením.

Čína po protestech, při kterých lidé požadovali nejen konec covidových uzávěr, ale i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga, sice začala s částečným uvolňováním pandemických restrikcí, ale zároveň sleduje, zadržuje a vyslýchá účastníky protestů. Úřady v zemi také zavádějí nejvyšší stupeň cenzury. Podle deníku The Guardian to vyplývá ze směrnic čínských úřadů, které zveřejnil twitterový účet, jenž sdílí informace o protestech.

Uniklé směrnice, které vydali úředníci pověření správou čínského kybernetického prostoru, ohlašují "první úroveň nouzové internetové odezvy, nejvyšší úroveň správy obsahu". Ta spočívá v rychlé identifikaci, řešení a podávání informací o tzv. "off-line nepokojích" a "nedávných významných událostech v různých provinciích".

Směrnice také podle webu China Digital Times zmiňují konkrétní dny, ve kterých by úředníci zodpovědní za cenzuru měli být obzvlášť obezřetní, jako jsou Mezinárodní den lidských práv, Mezinárodní den boje proti korupci a den, kdy uplyne týden od požáru v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Ten si vyžádal deset obětí a byl jednou z rozbušek víkendových protestů. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim. Úřady to popírají.

Ukazují se tak konkrétní obavy úřadů v Číně z rostoucího zájmu občanů o obcházení velkého čínského firewallu, neboli systému cenzury, který znemožňuje nebo značně omezuje přístup na mnohé zahraniční weby včetně sociálních sítí Facebook a Twitter.

Přestože byly v čínském kyberprostoru informace o protestech cenzurovány, mnoho lidí v Číně získalo přístup na zahraniční sociální sítě přes VPN, jejichž používání je pro většinu čínské populace nelegální. Videa a fotky z protestů se tak dostaly do přísně cenzurovaného čínského kyberprostoru i díky tomu, že je aktivisté průběžně ukládali na zahraničních platformách.

Několik uživatelů sociálních sítí již v minulosti uvedlo, že příslušníci bezpečnostních složek běžně lidem kontrolují telefony, zda v nich nemají aplikace související s VPN či aplikaci Telegram.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).