Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce Belgičanů protestovaly proti uzávěře kulturních sálů

Demonstrace, ilustrační fotografie.
Demonstrace, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Tisíce lidí dnes v Bruselu protestovaly proti novým protikoronavirovým opatřením, jež předpokládají uzávěru kinosálů, divadel a dalších míst poskytujících kulturní programy ve vnitřních prostorách. Vláda tak chce zpomalit šíření koronavirové varianty omikron.

Podle policie na akci přišlo bez ohledu na déšť asi 5000 lidí, organizátoři citovaní stanicí RTBF hovoří o 10.000 demonstrantech.

"Nepochopitelné, nevyrovnané, nespravedlivé," stálo na transparentech mnoha účastníků. "Kultura, to je nezbytnost, bez kultury není budoucnost," stálo na dalších. Protest začal kolem druhé hodiny odpolední a jeho součástí byla umělecká vystoupení a projevy lidí známých z kulturního světa. Organizátoři si přejí, aby byla akce klidná, a požádali účastníky, aby přišli s rouškami a dodržovali doporučené odstupy.

Vláda záměr uzavřít ode dneška sály poskytující kulturní program počínaje ohlásila už ve středu a od té doby se množí protesty. Belgie sice prožívá čtvrtou vlnu epidemie, ale absolutní čísla nákazy už tři týdny klesají.

S rozhodnutím týkajícím se kulturních institucí nesouhlasí ani někteří zdravotníci. Poukazují na to, že přísnost použitá v kulturní sféře neodpovídá pravidlům nastaveným v ostatních oblastech, protože například kavárny a restaurace zůstávají za určitých podmínek stále v provozu. Poukazuje se i na to, že udržení provozu kin a divadel přispívá k zachování "duševního zdraví" občanů vyčerpaných dvouletou pandemií.

"Budu se raději živit kulturou než se cpát v restauraci. Tato uzávěra je nespravedlivá," řekla učitelka francouzštiny Catherine, která se zúčastnila dnešního protestu.

Některá města, například Brusel, Namur a Lutych dnešní termín nerespektovala a ponechala svá divadla a kina otevřená. Protest podobný jako v Bruselu se konal i v Lutychu. Vláda nepočítá se zrušením opatření v nejbližších dnech, situaci chce znovu posoudit až začátkem ledna.

V jedenáctimilionové Belgii se nákaza od začátku epidemie potvrdila u více než dvou milionů občanů, na covid-19 tam zemřelo přes 28.000 lidí. Plně naočkováno je tam 76 procent lidí.

Témata:  Belgie demonstrace

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 19:29

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Zavádí speciální opatření na hranicích

V Česku se od čtvrtka přistoupilo k dalším opatřením v souvislosti se šířením slintavky a kulhavky v sousedních zemích. Rozhodlo se o omezení vjezdu nákladních vozidel přepravujících zvířata a živočišné produkty ze Slovenska. Informovaloo tom ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru.