reklama

Podle policie na akci přišlo bez ohledu na déšť asi 5000 lidí, organizátoři citovaní stanicí RTBF hovoří o 10.000 demonstrantech.

"Nepochopitelné, nevyrovnané, nespravedlivé," stálo na transparentech mnoha účastníků. "Kultura, to je nezbytnost, bez kultury není budoucnost," stálo na dalších. Protest začal kolem druhé hodiny odpolední a jeho součástí byla umělecká vystoupení a projevy lidí známých z kulturního světa. Organizátoři si přejí, aby byla akce klidná, a požádali účastníky, aby přišli s rouškami a dodržovali doporučené odstupy.

Vláda záměr uzavřít ode dneška sály poskytující kulturní program počínaje ohlásila už ve středu a od té doby se množí protesty. Belgie sice prožívá čtvrtou vlnu epidemie, ale absolutní čísla nákazy už tři týdny klesají.

S rozhodnutím týkajícím se kulturních institucí nesouhlasí ani někteří zdravotníci. Poukazují na to, že přísnost použitá v kulturní sféře neodpovídá pravidlům nastaveným v ostatních oblastech, protože například kavárny a restaurace zůstávají za určitých podmínek stále v provozu. Poukazuje se i na to, že udržení provozu kin a divadel přispívá k zachování "duševního zdraví" občanů vyčerpaných dvouletou pandemií.

"Budu se raději živit kulturou než se cpát v restauraci. Tato uzávěra je nespravedlivá," řekla učitelka francouzštiny Catherine, která se zúčastnila dnešního protestu.

Některá města, například Brusel, Namur a Lutych dnešní termín nerespektovala a ponechala svá divadla a kina otevřená. Protest podobný jako v Bruselu se konal i v Lutychu. Vláda nepočítá se zrušením opatření v nejbližších dnech, situaci chce znovu posoudit až začátkem ledna.

V jedenáctimilionové Belgii se nákaza od začátku epidemie potvrdila u více než dvou milionů občanů, na covid-19 tam zemřelo přes 28.000 lidí. Plně naočkováno je tam 76 procent lidí.