Nejpřísnější zákaz panoval v centru, kde byl automobilový provoz téměř zcela zakázán. V dalších pařížských čtvrtích mohla jezdit auta se speciálním povolením, například vozy lidí se zdravotním omezením.

Omezení automobilového provozu využily tisíce Pařížanů a turistů. Někteří z nich si zblízka prohlédli Vítězný oblouk, který je do 3. října zahalen do látky podle projektu bulharského umělce Christa. Sdružení cyklistů využila dnešní den pro pořádání společných jízd.

Radnice vyhlásila první den bez aut Paris Respire (Paříž dýchá) v roce 2015, iniciativu výrazně rozšířila v roce 2017. O snížení přítomnosti aut v ulicích se zasazuje socialistická starostka Anne Hidalgová, která v září oznámila svůj úmysl kandidovat na prezidentku. Starostka by do příštího roku chtěla výrazně omezit provoz aut ve středu města. Její vedení města také rozhodlo, že na většině území Paříže začne platit maximální povolená rychlost 30 kilometrů v hodině.

Iniciativu radnice ale kritizuje část lidí, kteří do Paříže dojíždí. "Den bez aut by byl hezký, kdyby se týkal celého pařížského regionu," řekla agentuře Reuters jedna z obyvatelek měst v oblasti u francouzského hlavního města. Podle ní vedení metropole při svých aktivitách dostatečně nepamatuje na lidi žijící v okolí.