Paříž

Emmanuel Macron

Rekonstrukce Notre-Dame bude dokončena bez zpoždění, slíbil Macron

Svět

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes navštívil katedrálu Notre-Dame, kterou 15. dubna 2019 zpustošil požár. Během své návštěvy slíbil, že rekonstrukce této slavné pařížské památky bude dokončena bez zpoždění a podle plánu, tedy do konce roku 2024. Informovala o tom agentura AFP.

Paříž, ilustrační fotografie.

Svět

Paříž si dnes připomíná 25 let od smrti princezny Diany

Lidé si dnes v Paříži připomněli úmrtí britské princezny Diany, která zde zahynula před 25 lety po tragické automobilové nehodě. Nedaleko místa, kde se s ní černý mercedes vyboural, pokládali květiny a zanechávali vzkazy, napsala agentura Reuters.

Paříž, ilustrační foto

Konvoje svobody míří navzdory zákazu do Paříže, čekají je tam tisíce policistů

Svět

Z několika francouzských měst směřují do Paříže tisíce lidí v rámci takzvaných Konvojů svobody, na hlavních tazích do metropole na ně čekají rovněž tisíce policistů. Účastníci konvojů, inspirovaných protestním hnutím v Kanadě, chtějí do Paříže dojet dnes večer a zúčastnit se sobotních pravidelných protestů odpůrců očkování proti covidu-19 a vládních opatření.

Paříž, ilustrační fotografie.

Tisíce lidí se procházely po silnicích v Paříži v rámci dne bez aut

Svět

Tisíce lidí se dnes procházely po silnicích v Paříži v rámci dne bez aut, který vyhlásila tamní radnice. Dnes od 11:00 do šesté večerní byl zakázán provoz automobilů na celém území francouzského hlavního města s výjimkou okruhu Le Périphérique. Radnice chce iniciativou ukázat, že omezení automobilové dopravy ve městě zpříjemní život.

eiffelova věž

Řidiči odsuzují chaos, který v Paříži způsobilo omezení rychlosti na 30 km/h

Svět

V Paříži už týden platí omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině - a zatím toto opatření nepřesvědčilo ani automobilisty, ani odborníky, píše Le Figaro. Opatření podle Pařížanů jen zbytečně zvyšuje napětí mezi motoristy v ulicích, kde proti sobě stojí zastánci a odpůrci omezení rychlosti. Ti první dodržují nařízenou rychlost, ti druzí se jim úporně lepí na zadní blatník a snaží se je troubením přimět, aby zrychlili.

Uprchlíci, ilustrační foto

Svět

Policie u Paříže vyklízí další tábořiště migrantů. Patří k nejhorším v zemi

Policie začala dnes ráno vyklízet tábořiště na předměstí Paříže, ve kterém se od srpna postupně usídlilo až 2400 migrantů. Tábořiště na předměstí Saint-Denis vzniklo bezprostředně u stadionu Stade de France. Dnes k němu podle agentury AFP zamířili policisté a začali s evakuací jeho obyvatel, kteří by měli přesunout do azylových center a tělocvičen v Paříži a v jejím okolí.

eiffelova věž

Lockdown: Lidé prchali z Paříže, nastal chaos, kolony měřily 700 kilometrů

Svět

Dnešní výjevy v Paříži připomínají běžné víkendové ráno - slabý provoz a na chodnících jen hrstka lidí. Je ale pátek. Normálně rušný pracovní den se stal prvním dnem celoplošných karanténních opatření, která francouzská vláda přijala na čtyři týdny ve snaze zastavit šíření epidemie covidu-19, napsala agentura AP.

Francouzská policie

Učitele dějepisu v Paříži zavraždil čečenský mladík, v rámci vyšetřování zatčeno devět lidí

Svět

Vrahem pařížského učitele dějepisu byl podle francouzských úřadů osmnáctiletý mladík čečenského původu narozený v Moskvě. Po svém pátečním činu se dal na útěk a policie ho krátce poté zastřelila. Policisté u něj našli občanský průkaz a totožnost ověřili. V rámci vyšetřování už bylo zadrženo devět osob včetně rodinných příslušníků údajného pachatele, informovala dnes s odkazem na soudní zdroje agentura AFP.

Francouzská policie

Svět

Útok v Paříži si převzal protiteroristický úřad. Pachatel byl patrně vyzbrojen sekáčkem

Muž a žena dnes byli zraněni v Paříži při útoku, jehož vyšetřování převzal protiteroristický úřad prokuratury. Útočník vyzbrojený patrně sečnou nebo bodnou zbraní oba lidi vážně zranil na ulici před jejich pracovištěm. Informoval o tom list Le Figaro. Místo je v sousedství někdejší redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, který byl roku 2015 terčem atentátu.

uprchlíci, ilustrační fotografie

V centru Paříže vzniklo přes noc tábořiště nezletilých migrantů

Svět

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) zřídila v noci na dnešek v centru Paříže provizorní tábořiště, v němž ubytovala zhruba 75 nezletilých migrantů. Právě na jejich nelehký osud chtěli MSF a několik dalších organizací svou akcí upozornit, informovaly agentury AFP a Reuters.

Francouzská policie

Demonstrace proti rasismu ve Francii se vyhrotily, rozruch kvůli transparentu

Svět

Tisíce lidí se dnes sešly v centru Paříže, aby protestovaly proti rasismu a policejnímu násilí. Ve Francii stále kvůli koronaviru platí zákaz shromáždění o více než deseti lidech, manifestace na pařížském náměstí Republiky ovšem podle oficiálního odhadu přilákala asi 15.000 účastníků. Policie použila slzný plyn a více než 20 lidí skončilo ve vazbě.

Adolf Hitler

Revue

Před 80 lety začala okupace Paříže, nacisté ji přetvořili v německé město

Německá okupace Paříže za druhé světové války začala 14. června 1940, kdy německá vojska bez boje obsadila francouzské hlavní město a to se ocitlo pod správou nacistické třetí říše. A trvala až do 25. srpna 1944, kdy Paříž osvobodily spojenecké jednotky. V tomto období zůstala Paříž hlavním městem obsazeného území a stala se sídlem německého vojenského velení v okupované Francii.

Francouzská policie

Na předměstí Paříže propukly nepokoje, roznětkou byla dopravní nehoda

Svět

Francouzská policie se v noci na dnešek už podruhé střetla s obyvateli chudého pařížského předměstí Villeneuve-La-Garenne, kteří do ulic vyšli navzdory přísnému omezení pohybu přijatému v boji proti koronaviru. První pouliční nepokoje vypukly severně od centra francouzské metropole už v sobotu večer, informovala dnes agentura AFP. Roznětkou byla dopravní nehoda s účastí policie.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Paříž zlikvidovala uprchlický tábor. Začal se podobat chudinské kolonii

Svět

Francouzští policisté dnes evakuovali 1436 migrantů z tábora na severovýchodním okraji Paříže. Převezli je do tělocvičen a uprchlických center, informovala agentura AFP. Po zavření velkého tábora v Calais před čtyřmi lety se mnoho uprchlíků přesunulo do Paříže a v jejím okolí si stavějí provizorní příbytky.

Francouzská policie

Svět

Panika v Paříži: Muž nahodile bodal do lidí, zasahuje policie

Nejméně jednu oběť a několik zraněných si dnes vyžádal útok ve městě Villejuif jižně od Paříže, kde muž v parku napadal nožem kolemjdoucí. Útočníka policie zastřelila, uvedla s odvoláním na své zdroje agentura AFP. Podle stanice BFMTV utrpěli zranění nejméně tři lidé. Motiv činu zatím není znám.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

"Putin je sexistický diktátor!" Polonahé aktivistky vyváděly v Paříži

Svět

Dvě polonahé aktivistky dnes způsobily rozruch u sídla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který odpoledne hostí summit "normandské čtyřky" ohledně konfliktu na východě Ukrajiny. Odhalené ženy s nápisy na těle vtrhly před novináře čekající u Elysejského paláce a křičely "Zastavte Putinovu válku!".

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy