Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paříž si dnes připomíná 25 let od smrti princezny Diany

Paříž, ilustrační fotografie.
Paříž, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Lidé si dnes v Paříži připomněli úmrtí britské princezny Diany, která zde zahynula před 25 lety po tragické automobilové nehodě. Nedaleko místa, kde se s ní černý mercedes vyboural, pokládali květiny a zanechávali vzkazy, napsala agentura Reuters.

Květiny a Dianiny fotografie ozdobily zlatými listy pokrytou sochu Plamen svobody, jež je replikou pochodně z newyorské Sochy svobody na severním konci mostu de l'Alma. V posledních letech se tento památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem v hlavním městě Francie.

Princezně bylo pouhých 36 let, když limuzína, která vezla ji a jejího egyptského přítele Dodiho Al Fayeda, havarovala v tunelu pod mostem, když ujížděla před fotografy, kteří ji pronásledovali na motorkách. O negativním vlivu mediální pozornosti, která nakonec stála Dianu život, se v posledních letech opakovaně zmiňovali oba její synové, princové William a Harry.

"Již 25 let," stálo na jedné z kartiček, které u sochy nechal někdo z davu místních i turistů, kteří se na místo hrnuli, aby zde Dianě vzdali hold, zanechali květiny a pořídili si fotografie. "Navždy v našich srdcích," uvedla na další kartičce s fotografií Diany žena, která se podepsala jako Monique z Lucemburska.

Miliony lidí na celém světě v roce 1997 truchlily za "lidovou princeznu", jak ji označil někdejší britský premiér Tony Blair. Když Diana zemřela, byla jednou z nejuznávanějších a nejvíce fotografovaných žen na světě a významnou podporovatelkou humanitární činnosti, včetně charitativních organizací pro děti a kampaní za zákaz protipěchotních min.

Dianina smrt uvrhla monarchii do krize, která přišla po rozpadu jejího manželství s následníkem trůnu princem Charlesem a odhalení hádek, nevěry a utrpení, které pociťovala ve své královské roli.

Přetrvávající fascinace Dianiným životem se projevila v sobotu, kdy byl v Británii vydražen černý vůz Ford Escort RS Turbo, ve kterém v 80. letech princezna jezdila, za 650.000 liber (18,8 milionu Kč).

Témata:  Paříž Lady Diana

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy