reklama

Testy prokázaly nákazu u 52 procent z 818 testovaných. Podíl pozitivních testů se liší podle typu zařízení, ve kterém se osoby v těžké životní situaci zdržují. V střediscích zaměřených na distribuci potravin bylo pozitivních 27,8 procenta testovaných, v noclehárnách to bylo 50,5 procenta testovaných a v ubytovnách pro zahraniční pracovníky dokonce 88,7 procenta ubytovaných. Ve Francii je přitom průměr nakažených koronavirem osm procent, v samotné Paříži, kde probíhala studie MSF, je to 12 procent.

Humanitární pracovníci MSF upozorňují, že osoby, které prošly sdílenými ubytovacími prostorami, jako jsou tělocvičny, jsou třikrát častěji nakaženi než osoby rovnou umístěné do ubytoven. Šíření koronaviru mezi osobami na okraji společnosti je podle studie MSF způsobené zejména hromadným bydlením. Jejich nákaza je rizikem i pro další obyvatele Paříže a okolí, protože mnozí z nich pracují například jako "doručovatelé jídla služby Deliveroo nebo řidiči taxislužby Uber," uvedl Thomas Roederer z pařížského testovacího centra Lékařů bez hranic.

Studii realizovalo od 23. června do 2. července Epicentre, epidemiologické středisko MSF. Testováni byli návštěvníci 14 humanitárních středisek v Paříži a na jejím předměstí. Přes 90 procent testovaných byli cizinci, téměř čtvrtina žije ve Francii méně než rok. Testovaní byli převážně mladí muži bez dalších závažných onemocnění. Počet osob bez domova se v Paříži a na předměstí odhaduje až na 7000.