Lídr koalice NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) a zároveň šéf nejsilnější levicové strany Francie nepodrobená (LFI) Jean-Luc Mélenchon označil pochod za obrovský úspěch. "Naše sázka už se nám vyplatila. Je to teprve začátek," dodala poslankyně LFI Aurélie Trouvéová.

Pochodu se zúčastnila i francouzská spisovatelka Annie Ernauxová, která letos získala Nobelovu cenu za literaturu. Tato dvaaosmdesátiletá autorka je známá svým aktivismem. Uvedla, že ocenění vnímá jako závazek dál bojovat proti nespravedlnostem.

Ministr pro rozpočet Gabriel Attal akci odsoudil jako "pochod příznivců blokády země" v souvislosti se stávkou za mzdy v rafineriích a skladech společnosti TotalEnergies a ve francouzské součásti firmy Esso, která patří americké energetické společnosti ExxonMobil. Stávka začala zhruba před měsícem a značně přispěla k akutnímu nedostatku pohonných hmot na francouzských čerpacích stanicích. Premiérka Élisabeth Borneová pak nařídila zaměstnancům, aby se vrátili do práce.

reklama