Pařížané mají ode dneška spolu se zbytkem obyvatel 67milionové Francie omezen pohyb, již podruhé za posledních sedm měsíců. Prezidentský dekret schválený parlamentem jim nařizuje, aby zůstávali doma a nepřijímali žádné návštěvy. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty či dokonce trestní stíhání. Ven mohou pouze na hodinovou procházku či cvičení, k lékaři nebo na nákup základních potřeb.

V centrálním 10. pařížském obvodu byly chodníky v podstatě prázdné, jen s nemnoha spěchajícími chodci svírajícími v rukou povolenku k opuštění domova - věc velmi dobře známou z doby jarní koronavirové vlny. Restaurace a kavárny byly zavřené s výjimkou těch, které nabízejí jídlo s sebou, jako je McDonald poblíž stanice metra Stalingrad. Jedinými rušnými místy byly supermarkety, v nichž si lidé nakupují zásoby základního jídla a dalšího zboží.

Mnoho Pařížanů ale nečekalo, až budou uzavřeni ve svých typicky stísněných bytech. Výpadovky z města se v noci změnily v dopravní chaos, když lidé na poslední chvíli odjížděli na své často prostornější chalupy. Podle místních médií se v Paříži a okolí vytvořily kolony o celkové délce 700 kilometrů.

zdroj: YouTube

Mnoho lidí opouštělo francouzskou metropoli také na svátek Všech svatých tento víkend. Prezident Emmanuel Macron řekl, že úřady budou "tolerantní" vůči rodinám vracejícím se v pondělí zpět. Upozornil ale, že cesty mezi regiony jsou jinak přísně zakázány.