Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce Notre-Dame bude dokončena bez zpoždění, slíbil Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes navštívil katedrálu Notre-Dame, kterou 15. dubna 2019 zpustošil požár. Během své návštěvy slíbil, že rekonstrukce této slavné pařížské památky bude dokončena bez zpoždění a podle plánu, tedy do konce roku 2024. Informovala o tom agentura AFP.

"Myslím, že vám dnes mohu říci, že to zvládneme," potvrdil generál Jean-Louis Georgelin, který má obnovu na starosti. "Nikdy to nebylo snadné, ale překonali jsme všechny překážky," řekl poté, co prezidenta seznámil s postupem prací.

Macron, který měl stejně jako všichni ostatní uvnitř rekonstruované budovy ochrannou přilbu, se pozdravil s řemeslníky a dalšími, kdo se na obnově kultovní stavby podílejí, a řekl jim, že na svou práci mohou být hrdí.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Témata:  katedrála Notre-Dame Paříž Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy