reklama

"Slib ohledně roku 2024 bude dodržen," řekl 43letý prezident listu Le Parisien. Právě v roce 2024 má francouzská metropole pořádat letní olympijské hry. Macron dále potvrdil, že na obnově katedrály se bude podílet francouzský stát.

Macron si dnes přišel prohlédnout postupující stavební práce. Dělníci po neštěstí vyztužili opěrné pilíře, stabilizovali zvonice a instalovali stovky pohybových čidel. Je to součást už téměř dokončeného úsilí o zabezpečení stavby předtím, než se začne se samotnou obnovou. Francouzskému prezidentovi se ze střechy, nyní pokryté složitou strukturou lešení, pracovních plošin a celtovinou, naskytl pohled na poničenou chrámovou loď katedrály.

"My všichni jsme ohromeni tím, co vidíme, a prací, která byla odvedena za dva roky," řekl Macron skupině dělníků. "Bravo a děkuji vám," pochválil je.

"Blíží se rozhodující okamžik," řekl rozhlasové stanici France Inter Jean-Louis Georgelin, který z pověření šéfa Elysejského paláce dohlíží na renovaci památky. Samotné restaurační práce podle Georgelina začnou ještě před koncem roku 2021.

První fáze projektu obnovy byla komplikovaná kvůli nutnosti odstranit na 200 tun zkrouceného kovu, protože požár zničil i 40.000 dílů lešení, které v té době obepínalo jednu z věží. Práce byly pozastaveny i v létě roku 2019 kvůli obavám z kontaminace olovem. Později je zase zpomalila pandemie covidu-19.

Financování obnovy podle Georgelina zatím nepředstavovalo problém. Zhruba 834 milionů eur (přes 21,6 miliardy korun) přišlo z darů miliardářů i běžných lidí. Dary padnou na nezbytné zajišťovací práce. "Budeme potřebovat, aby lidé nadále peníze poskytovali, protože to je práce bez konce," dodal Georgelin.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

reklama